-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 6:06

Ставрески се врати во работните тела на ВМРО-ДПМНЕ, ќе го следи спроведувањето на ветувањата

Поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески по подолго време се врати во работните тела на ВМРО-ДПМНЕ, откако од опозициската партија синоќа соопштија дека формирале...

За македонскиот јазик и неговата интегративна моќ

УТРЕ: АНАЛИЗА НА ЉУПЧО КОЦАРЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАНУ Во својата најнова анализа, академик Коцарев се осврнува на значењето на јазикот, културата, комуникацијата и на нивната...

Бугарија не се откажува од наметнување на историските тврдења за Македонија

Бугарија не се откажува од историските тврдења за Македонија кои и натаму претставуваат услов за отстранување на ветото, што се забележува и според настапот...

Деспотовски размислува да им се спротивстави на Ременски и Ковачевски

Јован Деспотовски сериозно размислува за кандидатура за претседателската функција во СДСМ, но директорот на ТИРЗ најави дека утре ќе ја соопшти неговата одлука. Тој...

Радев: Македонија да покаже европска зрелост со запирање на говорот на омраза

Европската перспектива на Македонија била една од темите на средбата на бугарскиот претседател Румен Радев со неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмајер во Стразбур. Според...

Вакуум на надлежностите и работењето на државната управа

Она што со децении постои како хроничен проблем и претставува баласт на македонското општество, а се однесува на предимензионираниот обем на администрацијата, по трагичниот...

Раздели, па владеј (со Македонија)

Во пресрет на самитот на ЕУ, за помалку од две седмици, Бугарија деновиве лансира нов предлог за разделување на пакетот во кој се Албанија и...

Единствено собраниската резолуција е правен, правичен, достоинствен (и удобен) предлог

Нејасно е што тука може „удобно“ да ѝ се понуди на Софија, кога најпедантно (и најудобно) македонското собрание ја донесе Резолуцијата за утврдување на државните...

Алијансата смета дека евентуален влез на Гаши во Владата е разочарување за гласачите што...

Опозициската политичка партија предводена од Зијадин Села, Алијанса за Албанците, смета дека дека доколку нивниот коалициски партнер – Алтернатива одлучи да влезе во Владата,...

Неделава ќе има партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Партиските тела на владејачката коалиција и опозициската Атернатива до крајот на оваа недела ќе разговараат за средбите помеѓу Зоран Заев и Африм Гаши, а...