25.4 C
Skopje
18.7.2019 - 11:38

Заев ги повика Мицкоски, Ахмети и Села на лидерска средба

Премиерот Зоран Заев ги повика лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ДУИ, Али Ахмети, и на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на средба во...

Државната управа наместо во квалитет, ќе расте во квантитет

Во очекување на летната собраниска пауза, пратеничките групи во Собранието без голем ентузијазам го примија предлог-законот за ветинг и формирање нов, специјализиран орган на...

Историските комисии – екстра-контроверзен дел од добрососедските договори

Претседателот на грчкиот дел од македонско-грчката историска комисија, Спиридон Сфета, оценува дека „за грчката страна е важно да се прифати дека границите создадени со...

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Словенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Словенија. Пендаровски, денеска во Љубљана, ќе биде примен со високи државни и воени...

Лидерската средба неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на темите за кои би...

Би можеле ли македонските политичари да ги решат несогласувањата на состанок на слепо?

Дамата му кажува на нејзиниот придружник дека има убави сини очи. Тој ја носи неа, градската девојка, во рурално место каде што ја учи...

Имало ли и договор под маса во Преспа?

Промената на политичкото кормило во Грција е, всушност, договор (?!) меѓу двете влијателни партии, СИРИЗА и Нова демократија, за да се подели одговорноста за...

Заев на прва средба со новоименуваната амбасадорка на САД во земјава

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска ја прими во посета новоименуваната амбасадорка на САД во земјава, Кејт Мари Брнз. Тој ѝ посака добредојде и...

Министерот за животна средина Нуредини се сретна со францускиот амбасадор Тимоние

Mинистерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини се сретна со aмбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. На средбата беше потврдена досегашната поддршка и...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на САД во државава, Кејт Мери Брнс. - Најнапред, дозволете ми срдечно да ве...