22 C
Skopje
22.9.2018 - 13:28

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за судови и за Законот за Судски совет

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во...

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли...

Заев: Во Австрија добивме голем и одговорен поддржувач на регионот и обединета Европа

Европската унија, со Австрија, по Бугарија, доби уште еден, голем, силен, одговорен поддржувач на интегрирана и обединета Европа. Тоа е надежта на граѓаните на Македонија,...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти работата на Собранието, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски, но не прецизираше дали тие нема да учествуваат само на...

Димитров: Не бараме скратени патишта или незаслужени награди

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го...

Меркел: Германија силно ќе го поддржи договорот меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими писмо со честитки од канцеларката на Сојузна Република Германија Ангела Меркел, во кое таа ја...

Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за целиот регион

Постигнатиот договор со Грција за името, е најправична одлука, затоа што иднината и на Косово и на Македонија и на целиот реигон е ЕУ...

Заев: Можно решение за името пред самитот на Советот на ЕУ

Мораме да водиме грижа и да бидеме креативни во изнаоѓање на решение за името. Многу е важна временска рамка за носење на одлуките, вели...

Димитров и Коѕијас се подготвуваат за Виена, и двете страни бараат достоинствено решение

И Македонија и Грција сакаат достоинствено решение за спорот со името, кое ќе биде плод на компромис и на почитување на интересите на двете...

Кампањата за референдумот ќе се финансира од заштедите на буџетски средства

Владата на наредната седница ќе донесе конкретен план и програма за одвивање на целата кампања за референдумот, вклучително и за средствата што ќе се...