6 C
Skopje
15.2.2019 - 22:53

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска треба да се обрати на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур. Заев синоќа на собирот во Крива Паланка најави дека во...

Џонсон: Излезете и искористете го своето право да гласате на референдумот

Излезете и искористете го своето право да гласате на престојниот референдум. Дајте им дознаење на вашите лидери дека ја поддржувате вашата нација и чекорењето...

Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево одржа антивладин протест, движејќи се од седиштетот на партијата до Владата на Република Македонија. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски пред Владата...

Кнајсл: Преговори со Македонија и Албанија се логичен чекор, а не подарок

Австриската министерка за надворешни работи Карин Кнајсл одговарајќи на новинарско прашање за отворањето преговори со Македонија и Албанија, порача дека земјите ги исполниле задачите...

Прибе: Изненадување е што една членка на ЕУ за мошне кусо одлучи за азилот

Како изненадување ја оцени, Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, одлуката на...

Собраниски игри без граници

Вчера до попладневните часови, односно и нешто по 16 часот, не беше почната собраниската седница за уставните амандмани, која првично беше најавена за 12...

Обвинителството ќе истражува како избегал експремиерот

Поради основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ги својата службената положба и овластување, му овозможиле на осудениот Никола Груевски нелегално да ја...

Коцијанчич: ЕУ ги следи националните процедури

ЕУ го поддржува договорот од Преспа и внимателно ги следи националните процедури што треба да се спроведат за негова имплементација, изјави вчера портпаролката на...

БЕСА на Гаши ќе раководи со Министерството за култура

Движењето БЕСА ќе биде дел од парламентарното мнозинство и извршната власт, одлучи вечерва Централното собрание и Централното претседателство на партијата, која во Владата ќе...

Заев: Оптимист сум дека во јуни Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ

Пријателството треба да се негува, а сите да бидат внимателни во изјавите, посочи премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања, во однос...