-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:59

Мицотакис: Скопјаните веќе се повикуваат на македонскиот идентитет и јазик што им ги даде...

Претседателот на грчката опозициска Нова демократија, говорејќи пред политичкиот комитет на партијата, упати обвинувања до грчката Влада дека на нашата земја и дала македонски...

Димитров во дводневна работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Тој денеска ќе се сретне со заменик-генералниот секретар на...

Заев: Очекувам запазување на сите рокови околу носењето на уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев очекува да бидат запазени сите рокови за процесот за донесување на уставните амандмани, што се обврска согласно Договорот од Преспа. -Деловничките рокови...

Кабинетот на Иванов контра исказот на Младеновски: Измислени настани и непостоечка комуникација

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево реагираше во врска со исказот на обвинетиот Михаил Младеновски за случувањата од 27 април дека советникот на претседателот...

Иванов: Ниту еден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ

Ниту еден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена...

Нимиц ќе им претстави правна форма со празни места на Димитров и на...

Правна форма, со празни места во спорните прашања, ќе им претстави медијаторот Метју Нимиц на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција,...

Павлопулос: Решавање на името, па членство во НАТО и ЕУ

Се стремиме кон пријателски и добрососедски односи и во пракса покажуваме дека поддржуваме членство во НАТО и Европската унија, но за тоа предуслов е...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во...

Владата ја усвои информацијата за отворени податоци

Информацијата за отворени податоци, предложена од Министерството за информатичко општество и администрација, беше усвоена на денешната 101-ва седница на Владата на Република Македонија. -Отворените податоци...

Зошто да брзаме кога ЕУ закочува

Длабоките поделби во ЕУ тлеат уште од поодамна, што беше јасно манифестирано и преку брегзит и излегувањето на Британија од Унијата. Деновиве и нашите...