6 C
Skopje
21.11.2018 - 17:51

Се активира тимот што ќе превенира злоупотреба на прислушувањето

Оперативно-техничката агенција (ОТА), која од први ноември започнува да работи, според законот, треба да биде независна во делот на техничката улога во следењето на...

Шекеринска: На сите им кажуваме – стратешките одлуки се наши

Изјавите што ги добивме од Русија во последно време не се позитивни, меѓутоа не се ни изненадување, особено по минатогодишниот став дека Русија има...

Отворени писма за затворената (не)демократичност

Во последниот период на политичката сцена зачести практиката на пишување отворени писма во кои домашните политичари или некогашни функционери изнесуваат свои видувања, главно критики,...

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе...

Шекеринска: Следната недела Македонија ќе ја добие поканата за членство во НАТО

Македонија следната недела ќе ја добие поканата за членство во НАТО, а за неколку месеци ќе почне процесот на ратификување на протоколите, изјави денеска...

За грчката професорка Копа договорот од Преспа е фер и за двете страни

Сметам дека Договорот од Преспа и добар и фер договор, пишува професорката на Катедрата за меѓународни, европски и регионални студии на атинскиот факултет Пандио...

„Жан Моне“: Собранието да ги води евроатлантските интеграции

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на реформската агенда...

Нимиц: Решението на овој проблем бараше мудро лидерство

Медијаторот на ОН во решавање на спорот со името,  Метју Нимиц рече дека „нема подобар подарок“ за неговиот роденден со денешното потпишуавње на Договорот со кој...

МВР: Тенденциозни се шпекулациите за кадровски промени кај „тигрите“

Министерството за внатрешни работи ги демантира информациите објавени деновиве во дел од медиумите за наводни кадровски промени и назначувања во Единицата за специјални задачи...

Атина очекува одлучувачки чекор од Скопје

Топката е на теренот на соседите да го направат одлучувачкиот чекор кон решение, а ние чекаме, вели портпаролот на грчката Влада и министер без...