22 C
Skopje
22.9.2018 - 13:32

Димитров и Коѕијас ја почнаа новата рунда разговори за името во Охрид

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за...

Османи ќе се сретне со Могерини во Брисел

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика...

Собранието изгласа доверба на Владата по дванаесетчасовна расправа

Владата на Република Македонија вечерва ја доби довербата од пратениците. Четириесет гласови „за“ недоверба на Владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство...

Љубе Бошковски ќе биде советник за странски инвестиции во кабинетот на Заев

Љубе Бошковски ќе биде посебен советник за странски инвестиции во Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Бошковски бил прворангиран од пријавените кандидати кои ги исполнуваат условите...

Обвинувања за скандали, убиства и за политички игри во Собранието

По едночасовната пауза, попладнево во Собранието на Република Македонија продолжи седницата за доверба на Владата. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за отпуштања, немање инвестиции, корумптивни скандали,...

Бејли: Силната опозиција е клучна за една демократија

Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва оцени дека е многу важно што ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Парламентот, како водечка опозициска партија. - Силна, активна опозиција во...

Шефот на грчката дипломатија пристигна во Охрид

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас попладнево допатува во Охрид. Предвидено е тој вечерва да има работна вечера со неговиот домаќин шефот на...

Балканот стана терен за тестирање на новата Студена војна

Русија, наводно, го проширува своето влијание, зголемувајќи ги етничките тензии во балканските држави кои сакаат да и се приклучат на Европската унија, со што...

Усогласени најавените измени на Законот за судовите

Реформските измени и дополнувања на Законот за судовите, кој се очекува Собранието да го изгласа утре, ја имаат поддршката и од владејачкото мнозинство и...

Власта и опозицијата си ја префрлаат одговорноста за економската состојба

Критики до власта за неисполнети ветувања од изборната програма и за влошувања на состојбата во економијата, упатија пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната интерпелација...