1 C
Skopje
16.1.2019 - 11:44

Узунов: Референдумот е како дупла шестка

Како што се развива кампањата поврзана со референдумот, кој треба да се одржи на 30 септември, така со свои ставови пред јавноста излегуваат сѐ...

Туск-Столтенберг: Да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување...

Што носи „кохабитацијата“ меѓу министерот и неговиот заменик во МОН?

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов, кој три месеци е на функцијата, реагира дека институцијата е неефикасна. Тој вели дека мора да се...

Македонија прифати ново име – ерга омнес, а Грција македонски идентитет и јазик

Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на Уставот и постепено воведување на новото име во внатрешноста на земјата, зачувување на македонскиот идентитет и македонскиот...

Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за...

Што предвидува планот Б?

Претседателските избори треба да бидат распишани во почетокот на февруари. Но поучени од неуспехот при постигнување на цензусот при последното референдумско изјаснување во политичките...

Мицотакис: По јазикот и идентитетот, прашање на време е земјата да се нарекува чисто...

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос...

Шекеринска: Функционирањето на правната држава значи дека никој не е над законот

Функционирањето на правната држава значи дека никој не е над законот, но владеењето на правото исто така значи дека постапките ќе дефинираат дали некој...

Весели: Договорот меѓу Македонија и Грција извонредна вест за целиот регион

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели го поздрави вчера постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција за прашањето на името, кој го оцени како „охрабрувачки...

Чижов: Русија не е против ширењето на ЕУ, но натамошното ширење на НАТО е...

Спутник Србија денеска го објави коментарот на постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чижов во кој тој ги објаснува негативните последици од можното...