29 C
Skopje
20.9.2018 - 18:49

Реформите во правосудството меѓу главните сектори во Планот 18

Реформи на правосудството е еден од доминантите сектори во Планот 18, чија драфт верзија денеска пред невладиниот сектор ја презентираше вицепремиерот задолжен за европски...

Заев и Могерини од Стразбур заедно во Скопје

Премиерот Зоран Заев и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини од Стразбур заедно доаѓаат во Скопје. Заев на Фејсбук профилот...

Шефот на германската дипломатија следната недела во Скопје

Шефот на германската дипломатија Хајко Маас во вторник доаѓа во посета на Македонија. Маас ќе има средба со неговиот домаќин Никола Димитров. Предвидено е одржување...

Десет илјади граничари ќе ја чуваат ЕУ од мигранти

Со 10.000 полицајци на Фронтекс, ЕУ планира да ги заштити своите граници од надворешно влијание и со тоа да го зголеми нивото на безбедност...

Заев во Драч на неформален состанок на премиерите од Западен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Драч ќе биде домаќин на неформалниот состанок на премиерите од земјите на Западен Балкан, а на кој ќе...

Кабинетот на Ципрас: Посакуваме Договорот да има најголемо можно парламентарно мнозинство

Владата ќе се држи до она што го предвидува Договорот, а желба е да постои најголемо можно парламентарно мнозинство, коментираат од Кабинетот на грчкиот...

Столтенберг и Аселборн денеска во Скопје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа допатува во дводневна посета на Скопје. Во пресрет на референдумот закажан за 30 септември денеска во Македонија на средби...

Заев: Во тек се фер, транспарентни и едукативни подготовки за гласањето на референдумот

Поддршка за успешна реализација на референдумот денеска изразија двајцата пратеници од германскиот Бундестаг, Јосип Јуратовиќ и Мартин Росеман кои остварија средба со премиерот Зоран...

И германската влада поддржа почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската...

Деветта Школа за млади лидери од 20-ти до 30 август во Струга

Четириесет учесници и триесетина предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од деветтата Школа за млади лидери која ќе се одржува во...