6 C
Skopje
14.11.2018 - 10:42

Македонија прифати ново име – ерга омнес, а Грција македонски идентитет и јазик

Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на Уставот и постепено воведување на новото име во внатрешноста на земјата, зачувување на македонскиот идентитет и македонскиот...

САД го поздравуваат историскиот договор за спорот за името

САД им честитаат на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев Алексис Ципрас и Зоран Заев, и го поздравуваат историскиот договор за решавање...

Австрија го поздрави договорот меѓу Скопје и Атина

Министерката за надворешни работи на Австрија Карин Кнајсел им честиташе на Атина и на Скопје на изнаоѓањето решение за долгогодишниот спор за името на...

Мицотакис: Договорот е лош, го повикувам Ципрас да не го потпише

Решението што е договорено е лош договор и е спротивно на ставот на мнозинството Грци, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во...

Заев: Прашањето за македонското малцинство ќе биде уредено согласно европската пракса

Начинот на промена на членот 49 од Уставот е унифицирање со европската пракса за тоа како се води грижа за дијаспората, изјави премиерот Зоран...

Социјалдемократите во ЕП бараат преговори за Македонија

Шефот на Социјалдемократската група во Европарламентот, Удо Булман порача дека лидерите на Европската Унија на Самитот на ЕУ закажан на 28 и 29 јуни...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот...

Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ договорот е „капитулација“

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го откажа патувањето и закажаните средби за утре и побара од премиерот Зоран Заев веднаш да му го...

Могерини: ЕУ да отвори преговори со Македонија

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини ги поздрави двајцата премиери за нивната одлучност и лидерство во постигнувањето на историскиoт договор. - Овој...

Договорот меѓу Атина и Скопје, главна вест во светските медиуми

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и...