28 C
Skopje
21.9.2018 - 14:30

Мицотакис: Уставна ревизија, справување со иредентизмот и идентитетските прашања клучни за договор

Уставна ревизија, справување со иредентизмот и прашањата поврзани со идентитетот, се предусловите за постигнување договор, смета лидерот на грчка опозициска партија Нова демократија, Киријакос...

Заев се сретна со делегација од германскиот Бундестаг

Почнуваме со носењето на реформските закони значајни за обезбедување независно судство, владеење на правото, професионални медиуми, или општо земено, со пакетот реформски закони, направени...

Димитров – Коѕијас: Има напредок, најтешките теми остануваат за договарање

Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи...

Повторно заживува балканската мигрантска маршрута

Опасностите од повторно заживување на балканската мигрантска маршрута сѐ уште не се комплетно елиминирани, е констатацијата на која наведуваат неодамнешните изјави на високи државни...

Што содржи писмото на Нимиц

Според министерот Димитров, процесот е во една деликатна фаза. „Фокусирани сме токму на овие разговори и се надевам дека духот на нашиот бисер Охрид,...

Пукање со ќор фишек или со вистинска муниција

Од досегашната 27-годишна традиција на повеќепартиски плурализам во Република Македонија, не е забележано дека некоја влада (или министер) биле сменети со интерпелација. Во таа...

Димитров и Коѕијас ја почнаа новата рунда разговори за името во Охрид

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас претпладнево во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за...

Османи ќе се сретне со Могерини во Брисел

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика...

Собранието изгласа доверба на Владата по дванаесетчасовна расправа

Владата на Република Македонија вечерва ја доби довербата од пратениците. Четириесет гласови „за“ недоверба на Владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство...

Љубе Бошковски ќе биде советник за странски инвестиции во кабинетот на Заев

Љубе Бошковски ќе биде посебен советник за странски инвестиции во Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Бошковски бил прворангиран од пријавените кандидати кои ги исполнуваат условите...