10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:35

Коѕијас во „адвокатскиот тим“ на Заев

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, како што пренесуваат грчките медиуми, се обидувал да им објасни на македонските претставници дека уставните промени се...

Почнува спроведувањето на Договорот со Грција

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова импелемнтација. Македонската...

Заев во Охрид ги повика младите да се вклучат во новата историска одлука што...

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите...

Хашим Тачи во Скопје на средба со Заев

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска ќе престојува во работна посета на Македонија и ќе има средба со премиерот Зоран Заев.  Владината прес-служба информираше дека...

Димитров: Не бараме скратени патишта или незаслужени награди

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го...

Даниелсон за скринингот: Почеток на најинтензивниот ангажман во нашата долга врска

Генералниот директор за проширување и соседска политика на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, денеска во Брисел официјално го означи стартот на подготовките за преговори за...

Уставните измени чекаат договор, исходот познат кон средината на неделава

Во текот на оваа недела треба да бидат познати следните чекори во врска со целокупниот процес на имплементација на Договорот од Преспа и натамошните...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за регионот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во своето обраќање пред Европскиот парламент ги истакна дипломатските успеси на неговата влада во регионот, нарекувајќи го Преспанскиот договор „врвот...

Османи: Поддршката од Норвешка ја очекувам за време на преговорите со Унијата

Република Македонија има долгогодишна успешна соработка со агенциите на ОН и отворањето на Канцеларија на УНОПС во Скопје е добар сигнал за натамошно проширување...

Одлуката за референдум пред Уставниот суд

Политичката партија Левица вчера поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување референдум донесена од страна на Собранието на Република...