12 C
Skopje
17.2.2019 - 17:24

Заев: Ретко се добива ваква шанса за влез во европското семејство

Македонија ретко добива ваква шанса да влезе во европското семејство, истакна денеска премиерот Зоран Заев во Крива паланка, каде присуствуваше на чествувањето на празникот...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола против договорот со Грција

Членовите на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седницата која се одржала синоќа одлучиле дека договорот на  Заев со грчкиот премиер Ципрас е исклучително штетен и...

Османи: Потребен ни е политички и општествен консензус за напредок на земјата

Имам целосно разбирање за потребата на опозицијата да гради алтернативни политики од оние на власта, но, апелирам, за суштинските реформи, за евроатланската перспектива, но...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.  Според портпаролот на грчката Влада и министер...

Димитров: Тешко е да му се каже на народот дека слеаното име е добро...

Слеано име на македонски јазик и без превод, не е најдобриот правец во разговорите, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата,...

Воениот полигон Криволак како адут за поголема безбедност

Полигонот Криволак може да е еден од нашите најдобри адути што можеме да им ги понудиме како база на сојузниците при еден евентуален таков...

Можна е иницијатива пред Уставен за непочитување на Уставот од страна на Иванов

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција изјави дека е можно покренување иницијатива пред Уставниот суд за непочитување на Уставот од страна на претседателот на...

Вајгл: Сега е клучниот момент за Македонија, нема да има втора шанса

Ова е клучен историски момент за Македонија и треба да се процени како прв конкретен чекор кон членството во ЕУ, порача известувачот за Македонија...

ВМРО-ДПМНЕ: Мицковски не учествувал во некаков план за бегство на Груевски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ниту учествувал во некаков план со кој што му е овозможено на Никола Груевски да избега од...

Решение на проблемите или вовед во уште подлабока криза

Откако сѐ поизвесно се наѕираат нови предвремени парламентари избори во земјава како единствено решение доколку не успеат напорите за собирање гласови за двотретинско мнозинство...