12 C
Skopje
22.9.2018 - 7:39

Заев: Одлуките на ЕУ и НАТО за Македонија се важни за безбедноста и стабилноста...

Одлуката за отворање пристапни преговори на Македонија со ЕУ и покана од Алијансата за влез на Македонија во НАТО, значи поголема безбедност и стабилност...

Кукан: Учеството на младите на референдумот може да биде одлучувачко

Политичкиот дијалог и постигнувањето консензус се на врвот на вредностите и стандардите што го дефинираат демократскиот амбиент и политичката култура на едно општество. Вистинското...

Димитров: Ги отворивме вратите за НАТО, пред волјата на народот не може да се...

Членството на Република Македонија во НАТО ја зацврстува нејзината безбедност и стабилност, не прави попредвидливи и носи многу инвестиции, а таа стабилност и основните постулати на...

Фронтекс наскоро со поголеми овластувања во Македонија

Претставници на Европската комисија и на Македонија вчера, по повеќемесечни преговори, во Брисел ја парафираа спогодбата за соработка на граничните полиции, позната како Фронтекс...

Поповски-Тимоние: Македонија оди во правилна насока и ја има поддршката на Франција во интеграциите

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски денеска оствари средба со францускиот амбасадор во Македонија Кристијан Тимоние, на која станало збор и за деталите...

Заев-Блок: Исполнувањето на одржливи резултати во реформите го отвора патот кон ЕУ

Премиерот Зоран Заев, денеска, се сретна со делегација на Кралството Холандија, предводена од министерот за надворешни работи, Стеф Блок, со кој разговараше за важноста...

Иванов тврди дека не блокира назначување амбасадори, се залага за професионални кадри

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов ги демантира тврдењата на Дипломатскиот клуб Скопје за блокада на назначување шефови на дипломатско-конзулрните претставништва на Македонија. - За сите...

Договореното на лидерските средби уште вечерва на собраниска седница

Претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево ќе свика нова седница на која на дневен ред ќе се најдат законските решенија што беа договорени во...

Пратеничката група на ДУИ ќе учествува во кампањата за референдумот

Пратеничката група на ДУИ соопшти дека денеска го информирала претседателот на Собранието дека ќе земе активно учество со сите свои пратеници за референдумот на...

Османи: Очекувам важни одлуки од лидерската средба, со избори да не се брза

„Или сега или некогаш“, е мотото на Македонија во однос на тоа што и се случува сега, во моментов. Роковите за постигнување договор се...