18 C
Skopje
23.9.2018 - 5:17

Заев: Многу сме блиску до решение, остануваат името и опсегот на употреба

Постигнат е напредок за најголемиот дел од прашањата во спорот со името, остануваат опсегот на употреба и името за меѓународна употреба, рече македонскиот премиер Зоран...

Се сопнаа ли амбициите за експресно гласање на реформските закони

Дискусијата и гласањето во Собранието се искомплицираа кај клучните закони според забелешките во извештајот на Рајнхард Прибе - законите за реформи во правосудството и...

Идентитетскиот пакет не е предмет на преговори

Последната рунда разговори во Охрид помеѓу шефовите на дипломатиите на Република Македонија Никола Димитриов и на Грција Никос Коѕијас, околу наметнатиот спор за името,...

Три настани – три поуки за премиерот

Има неколку случувања што доживуваат своевиден обрт во изминатите месеци и што имаат придонес во релаксирањето на политичката сцена во Македонија. Случувања што доведоа...

Преседан е што билатералниот проблем со Грција се врзува со препораката на ЕУ

Од самиот почеток, по распадот на Југославија, Македонија е посебен случај. Во прашање не се само интересите на Грција туку тие се многу пошироки...

ВМРО-ДПМНЕ: Даноците собрани во првиот квартал годинава се помали од планираните

Државата тоне на економски план, а граѓаните живеат се полошо. Показател за тоа е податокот дека и даноците собрани во првиот квартал годинава се за...

Димитров: Главната разлика во преговорите – опфатот на употреба

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата „360 Степени“ во врска со тековните преговори за името рече дека во Виена бил...

Заев: Очекуваме кристално чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Тој во интервју за ТВ 24 вести вечерва истакна дека речиси 96...

Заев: Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска....

Кумуцакос: Коѕијас прифаќа дека Грција има иредентистички аспирации кон соседната земја

Логиката на идентификација на Грција и Скопје во прашањето со иредентизмот е неприфатлива и ги поткопува националните позиции, смета одговорниот за надворешна политика во...