6 C
Skopje
22.1.2019 - 20:24

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско

Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за членство. Тоа е еден од најважните административно политички операции, низ кои поминале сите земји-членки...

Референдумот распишан, дилемите останаа

Иако референдумот и официјално е распишан, па веднаш потоа пратениците заминаа на одмор од 1 до 20 август, а кампањата треба да започне на...

Џафери закажа продолжение на седницата на Комисијата за надворешна политика

Собраниската Комисија за надворешна политика денеска сепак ќе одржи седница, но не е предвидено експозе за надворешната политика да има шефот на дипломатија Никола...

Османи – Галовеј: Велика Британија е еден од најважните партнери на Македонија

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Велика Британија во Македонија, Рејчел Галовеј. - Го започнувате вашиот мандат во...

Повторно одложена собраниската Комисија за надворешна политика

Седницата на собраниската Комисија за надворешна политика на која експозе за надворешната политика требаше да има шефот на дипломатијата Никола Димитров повторно е одложена. Седницата...

Метју Палмер на средби со државниот врв и партиските лидери

Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер од денеска до петок ќе престојува во посета на Македонија...

Јанушев: Власта распиша референдум без да го почитува мислењето на 455.000 граѓани

Бледите и стерилни прес конференции на Заев не може да ја покријат трагедијата што и се случува на Република Македонија изминатите 14-тина месеци, истакна...

Џафери: Кампањата за референдумот почнува на 10 септември

Парламентот ќе работи до 10 септември кога претседателот на Парламентот Талат Џафери очекува да почне кампањата за референдумот, што, пак, веќе е закажан за...

Собранието распиша референдум за спогодбата со Грција

Во кратката дебата пред донесување на одлуката за распишување на референдумот спротивставени ставови изнесоа претставниците од власта и од опозицијата Со 68 гласа „за“, ниту...

Бушати: САД се клучни за спроведување на Договорот од Преспа

Ангажманот на САД на Балканот е од клучно значење со цел да се обезбеди дека нема да има какви било назадувања во однос на...