Заев: Сите конструктивни забелешки кои се во рамки на Преспанскиот договор се добредојдени

Заврши денешната расправа за нацрт-амандманите на Уставот во собраниската Комисија за уставни прашања, а продолжението е закажано за утре во 11 часот. Во попладневниот дел...

Димитров-Хекер: Посетата на Меркел е доказ за високото ниво на македонско-германските односи

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како...

Димовски бара дополнување на нацрт-амандманите

На дебатата на Комисијата за уставни прашања за нацрт-амандманите на Уставот, пратениците од опозизиската ВМРО-ДПМНЕ упатија забелешка дека овој пакет Уставни измени се носи...

Заев: АСНОМ не се брише од Преамбулата, напротив ќе биде спомнат двапати

АСНОМ не се брише од Преамбулата на Уставот на Република Македонија. Тој ќе се содржи двапати. Во Преамбулата ќе се додадат и зборовите Охридски...

Заев ги образложува нацрт-амандманите на Уставот

Со образложение на нацрт-амандманите на Уставот од страна на премиерот Зоран Заев, попладнево продолжи собраниската Комисија за уставни прашања. Претходно, координаторот на пратеничката група на...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат расправата за уставните амандмани да се пренесува во живо

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија остануваат на барањето комисиската расправа за уставните измени да биде пренесувана во живо, изјави координаторото на...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му...

Мицотакис: Уставните амандмани се полоши и од Преспанскиот договор

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, говорот пред својата пратеничка група на вчерашниот состанок го почнал со прашањето за името...

Се помири, се покори, прифати, се навикна на нешто…

Како синоними на зборот „помирување“ во македонскиот стандарден јазик се прифатени и зборовите: прифати, покори, потклекне, свикне на нешто... Дали токму синонимите на помирувањето...

Почна комисиската расправа за одземање на мандатот на Груевски, опозицијата ја напушти седницата

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања претпладнево ја почна расправата за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради...