Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како можност да ве пречекаме како 30. земја членка на НАТО, изјави американскиот помошник државен секретар...

Заев во ЕП: Да бидеме дел од европското семејство е сè за што сум...

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање...

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и актуелните политички состојби во земјата и во регионот биле во фокусот на средбата на шефот на дипломатијата...

Ѕанакопулос: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Договорот од Преспа без проблем ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, изјави портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос,...

Могерини денеска на средби во Скопје

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот...

Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за целиот регион

Постигнатиот договор со Грција за името, е најправична одлука, затоа што иднината и на Косово и на Македонија и на целиот реигон е ЕУ...

Слогани за глас, слогани за спас

Во целина повеќето слогани, кои јавноста имаше можност да ги слушне и види, наводно нудат спас за Македонија, но од сосема различна перспектива Неинвентивни, истрошени,...

На Каменос сега и Тито му е виновен

Каков и да е исходот од референдумот, последниот збор за Договорот од Преспа ќе го има грчкиот народ или на референдум или на избори,...

Хашим Тачи во Скопје на средба со Заев

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска ќе престојува во работна посета на Македонија и ќе има средба со премиерот Зоран Заев.  Владината прес-служба информираше дека...

Матис и Мичел доаѓаат во Македонија за поддршка на референдумот

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека наредниот викенд ќе ја посети Македонија за да изрази јасна поддршка за претстојниот референдум за прашањето...