11.1 C
Skopje
21.11.2019 - 13:07

Се чисти патот за средбата Ципрас – Заев

И покрај интензивната динамика на средби во преговарачкиот процес за наметнатиот спор за името од страна на Грција, сѐ уште е неизвесно дали ќе...

Црната дупка наречена ерга омнес

Штом влезете во дискусија, значи дека се согласувате нешто да менувате. Кога како држава веќе сме влезени во преговори за името на земјата, во...

Разговорите за името влегуваат во завршна фаза – нова средба на Димитров и Коѕијас...

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска во Сунио, во близина на Атина, треба да има средба со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и...

Димитров: Утре е многу важен ден

Утрешниот ден е многу важен, вели министерот Димитров во однос на средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас и медијаторот Метју Нимиц, закажана за...

Заев: Очекувам добри вести од Атина

Очекувам добри вести од Атина, изјави денеска премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Битола, осврнувајќи се на престојот на министерот за надворешни...

Командант Хоџа му откажа на Заев

Џезаир Шаќири, алијас „командант Хоџа“, кој веќе неколку дена се наоѓа во центарот на вниманието на македонската јавност откако стана надворешен соработник на премиерот...

Заев: Сега е најдобриот момент за решавање на проблемот со името

Сега е најдобриот и неповторлив момент да се изнајде решение за долгогодишниот проблем за името, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по...

Османи: Ако не добиеме датум, ризиците се бројни

Во случај да не добиеме датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ ризиците се многу, а земјите членки треба да го имаат предвид...

Отпочнаа подготовките за втората фаза од Спогодбата за асоцијација и стабилизација со ЕУ

Владата на денешната 67-ма седница донесе одлука за отпочнување на подготовките за втората фаза од Спогодбата за асоцијација и стабилизација. Владата ќе му предложи...

Ќе ги усогласат ли претседателот и премиерот стратегиските интереси на Македонија

Таму каде што се најпотребни кохабитација, меѓусебна координираност и усогласеност, како што е случајот за прашањето за спорот за името меѓу Македонија и Грција,...