16 C
Skopje
21.9.2018 - 1:04

Борисов: Договорот меѓу Македонија и Грција ќе ни помогне да живееме заедно подобро

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот...

Референдумските процедури и кампањите во сива правна зона

Легалистите реагираат и велат дека е потребна правна рамка што ќе го регулира правниот вакуум, кој, пак, се заканува со кршење на законите и...

Преговорите за името во фокусот на средбата Коѕијас- Генимата

Шефот на грчката дипломатија  Никос Коѕијас и лидерката на ПАСОК и Движењето за промени Фофи Генимата на нивната денешна 90-минутна средба во грчкиот Парламент...

Политичката калкулативност повторно ги замаглува принципите на правната процедура

Референдум, па избори? Избори, па референдум, или двете заедно? Дали пакетот на референдумот за спогодбата од Мала Преспа, со парламентарни избори (за постигнување на...

ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ ЗА И ПРОТИВ РЕФЕРЕНДУМОТ

Успешен референдум не е услов за уставни измени Исходот од консултативниот референдум нема да биде задолжителен за одлуката што би ја донел надлежниот орган, во...

Заев- Могерини: ЕК останува целосно посветена во поддршката за нашата земја во новата фаза...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари средба...

Грција во улога на цензор на македонската историја и образование

Разграничувањето, односно добивањето ексклузивитет на наследството од антиката, сега се чини дека беше една од тежишните цели во потконтекстот на наметнатиот спор за името,...

Шекеринска: Македонија и ЕУ не смеат да ја пропуштат оваа шанса

Македонија и ЕУ не смеат да ја пропуштат сегашната шанса, порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска во Париз, каде учествува на...

Референдумот жешка тема меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Двете најголеми политички партии во земјава го искористија викендов да си поделат меѓусебни обвинувања поврзани со претстојниот референдум. Владејачката СДСМ го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Османи: Поддршката од Норвешка ја очекувам за време на преговорите со Унијата

Република Македонија има долгогодишна успешна соработка со агенциите на ОН и отворањето на Канцеларија на УНОПС во Скопје е добар сигнал за натамошно проширување...