22.9 C
Skopje
21.8.2019 - 0:20

Руско МНР: Мнозинството во македонскиот парламент обезбедено со уцени, закани и поткуп

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека гласањето во македонскиот парламент, со кое е обезбедена поддршка за почеток за уставни измени заради имплементација...

Власта и опозицијата се усогласија околу Законот за спречување корупција

Постигната е согласност меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата околу Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси. СДСМ прифати 20 од 40 амандмани...

На 25 април нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Следната седмица, на 25 април ќе се одржи нова средба во Виена на шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и...

Расправата за пописот прекината поради дополнителни консултации

Собраниската Комисија за европски прашања ја прекина дебатата за предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2020 година. Претседателот на Комисијата Артан Груби...

ЕУ одвои 10 милиони евра за јакнење на соработката меѓу локалната самоуправа и НВО...

Зајакнување на капацитетите на локалната администрација и на граѓанскиот сектор за транспарентна соработка е приоритет на проектот за соработката на локалните власти и невладините...

ДИК прва ги тестира гласачките кутии

Денеска се одржува референдумското гласање на едно избирачко место во Државната изборна комисија (ДИК), за 104 членa и заменик-членови на избирачки одбори, кои по...

Бутарис: Заслужуваат пофалба обидите на двете земји за изнаоѓање решение за името

Се чини дека по прв пат, двете земји, сакаа да се реши проблемот, тоа заслужуваше пофалба, вели солунскиот градоначалникот Јанис Бутарис во интервју за...

Бошњаковски: Прислушувањето е рецидив од минатите структури

Владата на Република Македонија остро го осудува случајот со снимените телефонски разговори во Основното јавно обвинителство и смета дека ваквите појави се рецидив од...

Трента-Шекеринска: Ова е клучен момент за Македонија

Ова е историски момент за Македонија што гледа кон иднината. Се базира врз Преспанскиот договор потпишан со Грција и треба да се реши само...

Модели и принципи за реформа и организација на безбедносниот систем во Република Македонија

ЕКСПЕРТСКО ГЛЕДАЊЕ НА МОДЕЛИТЕ ЗА ПРЕСТРУКТУРИРАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСНИОТ СЕКТОР (2) Поради големото значење на реформите од областа на безбедноста и високиот степен на јавен интерес...