3.9 C
Skopje
7.12.2019 - 23:38

Кинеската технологија под будното око на НАТО

Дали ваквата поставеност на Алијансата во однос на Кина, односно загриженоста за присуството на нејзината телекомуникациска технологија, а особено 5Г-мрежата, на некој начин ја...

Одливот на девизи намален, опременоста на војската зголемена

Колку Македонија би можела да купува оружје и да набавува воена технологија од сојузниците користејќи ги офсет-аранжманите. Што значи овој тип плаќање во контекст...

Жерновски-Жбогар: Чекориме заедно со младите Европјани

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, заедно со Амбасадорот на ЕУ во земјава, Семјуел Жбогар, имааа свои излагања на завршната церемонија на Skopje...

НАТО останува верно на принципот „сите за еден, еден за сите“

Наши специјални известувачки од Лондон Јасминка Павловска и Маја Јаневска-Илиева Изјавите и спротивставените тези на претседателите на САД и на Франција за „мозочната смрт“ на НАТО,...

Ветувањето на Санчез ја доближува Македонија кон НАТО

Шпанскиот премиер Педро Санчез вчера лично му дал ветување на премиерот Зоран Заев дека Шпанија наскоро ќе го ратификува протоколот, за време на нивната...

Трудо: Добредојдовте на масата на НАТО

Добредојдовте на масата на НАТО, Зоран Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во Алијансата. Благодарам за продуктивната дискусија денеска за...

Грција не може да го заштити своето, а треба да го чува нашето небо

Според воено-политичките аналитичари, неоспорни се придобивките од проектите на НАТО како „Eр полисинг“ и „Паметната одбрана“, дилемата е дали можеби нашата земја избрзала со...

Котелот на НАТО зоврива во Лондон

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре...

Добредојдовте во НАТО

Добредојдовте во НАТО - ѝ порача британскиот министер за одбрана Бен Валас на министерката Шекеринска на средбата во Лондон. Средбата се реализира во...

Позицијата на македонското знаме меѓу обележјата на големите сили не е случајна

Наши известувачи од Лондон Јасминка Павловска  Маја Јаневска-Илиева Македонското знаме е помеѓу 30-те развиорени знамиња на улицата Мол во Лондон, која води до Бакингемската палата....