8.9 C
Skopje
29.3.2020 - 11:05

Столтенберг: Добредојде во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг посака добредојде во Алијансата, како нова, 30-та членка. - Добредојде во НАТО Северна Македонија! Патот беше долг, но напорите...

Помпео: Членството на Македонија во НАТО ќе доведе до поголема безбедност

Северна Македонија стана 30-та сојузничка на НАТО, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео и нагласи дека влезот во НАТО претставува врв на напорите правени...

Официјално станавме 30-та членка на НАТО

Денеска преку Амбасадата на Македонија во Вашингтон, во Стејт Департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон Северноатлантскиот договор, со што, од денес...

Пендаровски: Почнуваме преговори со ЕУ, а денеска и формално стануваме членка на НАТО

Во овие денови на искушенија кога сме свртени кон своите најблиски, нашата држава направи клучен чекор кон остварување на стратешката цел за влез во...

Отворањето на пристапните преговори докажува дека ЕУ е насочена кон приоритетите

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Македонија, објави министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Европските лидери состанокот го...

Димитров до Ди Мајо: Голема доблест е што ни честитате во тешки моменти

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари телефонски разговор со шефот на италијанската дипломатија Луиџи Ди Мајо, на барање на италијанската страна. - Ди...

Спасовски-Брнз: Завршните чинови за членство во НАТО и одлуката за преговори со ЕУ се...

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, ја прими амбасадорката на САД во нашата земја, Кејт Мери Брнз, која на средбата ги пренесе честитките на нејзината...

Заев: Ќе ги задржиме сите работни места, време е за европска солидарност

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одржа состанок со своите колеги од ПЕС (Партија на европските социјалисти). На состанокот кој заради вонредната состојба со коронавирусот...

ЕУ ќе ја потврди одлуката за пристапни преговори

Ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата кои ги одобрија пристапните преговори со Македонија и со Албанија, треба да биде потврден од водечките луѓе...

Димитров: Ако веќе не помагате, не одмагајте во вонредна состојба

Во време кога ресурсите, напорите, вкупната енергија на целата нација се насочени во борбата против коронавирусот, опозицијата се однесува небаре е друг, политички „вирус”,...