4 C
Skopje
24.10.2018 - 7:26

Церар: Македонија веќе ги исполнува условите за почеток на преговорите со ЕУ

Посакувам Македонија што е можно поскоро да стане дел од евроатлантското семејство и жалам што оваа година не започна со пристапните преговори со ЕУ....

Јанчев бара јавно извинување од Мицкоски и од Николовски 

Јавно извинување од претсдетаелот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски и од Александар Николовски бара кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кој синоќа беше разрешен од функцијата потпретседател...

МНР ги отфрла руските наводи во врска со гласањето за уставните измени

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла наводите и квалификациите изнесени во коментарот на Департманот за информирање на Министерството за надворешни...

Руско МНР: Мнозинството во македонскиот парламент обезбедено со уцени, закани и поткуп

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека гласањето во македонскиот парламент, со кое е обезбедена поддршка за почеток за уставни измени заради имплементација...

Коѕијас: Дали сакаме нашиот најблизок сосед да е под контрола на трети сили?

Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за...

Повеќе ништо нема да биде исто во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница донесе одлука за разрешување на потпретседателот на партијата Митко Јанчев и членот на ИК Константин Богданов, како...

Мијалков: Историското ВМРО имало про-западна ориентација

Поранешниот директор на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков повикува на единство во членството на партијата и потсетува дека историското ВМРО...

Димитров – Палмер: Поддршка од САД за Договорот од Преспа и членство во НАТО...

Евроатлантските перспективи на земјата, како и актуелните политички состојби во Република Македонија и во регионот биле тема на денешната средба на министерот за надворешни...

Ѕанакопулос: Во соседната земја беше направен историски чекор

Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во...

Спасовски: Обезбедување за сите пратеници кои ги поддржаа уставните измени

Сите пратеници кои гласаа за иницијативата за промена на Уставот се обезбедувани, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање...