16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 8:23

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите

Беспатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна...

Вучиќ: Груевски во Унгарија влезе преку Србија на Хоргош, немаше потерница

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот премин Хоргош. Вучиќ, во...

Облачно со врнежи од дожд и умерен југоисточен ветер

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, во западните делови пообилни (локално над 40л/м2). Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската...

Пописот предизвикува нови бранувања

По предлог од Државниот завод за статистика во нацрт-верзијата на Законот за попис се бара да нема прашање за етничката и за верската припадност,...

Пробиен најдолгиот друмски тунел во Македонија

По четири и пол години пробиен е првиот од двата тунели под превојот Пресека на автопатот Кичево-Охрид, најдолгиот друмски тунел во земјава, со вкупна...

Земјотрес утрово почувствуван во Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово во 5 часот и 47 минути регистрирше земјотрес со епицентар во Грција, 180 километри југоисточно од...

Претпладне дожд и снег, попладне сончево

Времето во Македонија во утринските часови ќе биде променливо облачно, во источните делови се уште со локални врнежи од дожд, а на повисоките места...

Стопирање на уставните измени, побараа учесниците на протестот пред Собрание

Пред Собранието на Република Македонија вечерва заврши протестот во организација на движењето „#Бојкотирам уставни промени“ преку кој беше побарано стопирање на постапката за...

Снегот ги создаде првите проблеми во сообраќајот

Поради обилни врнежи од снег од 17:00 часот патниот правец Дреново – Прилеп е затворен за сообраќај на тешки моторни возила, соопшти Автомотосојузот...

Самарас: Иднината на хеленизмот е загрозена ако признаеме македонска нација, идентитет и јазик

Во политиката и во националните прашања нема место за „ненадејна нетрпеливост“ и брзање да се затвори еден проблем, вели меѓу другото, поранешниот грчки премиер...