5 C
Skopje
15.12.2018 - 11:04

Иванов одби да го потпише Законот за ратификација на Договорот со Грција

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов донесе одлука да не го потпише Указот за прогласување на Законот за ратификација на Договорот со Грција. Во Одлуката,...

Словачка: ЕУ мора да отвори преговори со Македонија

Иван Корчок, државниот секретар за надворешни работи на Словачка порача дека Македонија мора да добие преговори со ЕУ. - Позицијата на Словачка е апсолутно јасна:...

Одбројување до одлуката на Советот на ЕУ за преговорите со Македонија

Советот на ЕУ за општи работи денеска во Луксембург треба да донесе одлука по препораката на ЕК за почеток на пристапните преговори на Македонија...

Хан: Македонија треба да биде наградена од ЕУ, во спротивно ризикува нестабилност

Македонија треба да биде наградена од ЕУ за напредокот и за договорот со Грција со кој се става крај на 27-годишниот спор за името....

Столтенберг: Официјална покана за Македонија во јули, приемот ќе зависи од референдумот

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг денеска изјави дека очекува лидерите на земјите членки на Алијансата на Самитот во јули да донесат одлука за...
македонци

Зошто Македонците не се Словени

Славоскопјани, славобугари, славотитови-вардарци. За народ што тврди дека потекнува од големите говорници како Демостен и Аристотел, на нашите грчки пријатели многу им е тешко...

Интелектуалците со аргументи ги смируваат антагонизмите

Стои нешто што е многу ирационално и многу сериозно. Затоа реков, на работ на летото има некоја многу крупна и значајна работа што се...

Могерини: Членките на ЕУ да отворат преговори со Македонија

Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ден пред клучниот состанок на ЕУ министрите каде треба да се разгледува препораката за старт...

По согласноста од Грција, Македонија очекува датум од ЕУ и покана од НАТО

До Советот на ЕУ за општи работи, кој денеска и утре во Луксембург ќе разгледува почеток на пристапни преговори на Македонија и на Албанија,...

Ново рочиште за случајот „Монструм“

Ново рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е закажано за денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои...