Постигната согласност по предлог-законот за амнестија

Интерпартиската парламентарна група за реформи, интеграција и помирување постигна согласност по Предлог-законот за амнестија за случувањата на 27 април. Согласно Предлогот, амнестијата не ги...

Димитров-Саливан: Реафирмирање на американската поддршка на интеграцијата на Македонија кон ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес имаше средба со заменикот државен секретар на САД, Џон Саливан кој престојува во работна посета на Република...

Телата на загинатите Македонци во сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат вратени во Македонија

Телата на тројцата загинати Македонци од сообраќајката кај Лесковац денеска ќе бидат пренесени во Македонија, а 15-мина сѐ уште се наоѓаат на лекување...

Саливан: САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор

САД силно го поддржуваат Договорот од Преспа кој го отвора патот на Македонија да го заземе заслуженото место во ЕУ и НАТО, изјави американскиот...

Преспанскиот договор на тенок мраз во Грција

И додека Република Македонија ги изодува болните уставни промени за имплементација на спогодбата, судејќи според изјавите на грчките политички чинители, Атина бара начин како...

Укината забраната за камиони на патот Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка

На патните правци Маврово-Дебар и Тетово-Попова Шапка е укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила што беше воведена поради врнежите од снег. Забрана за...

Ловџија се здобил со прострелна рана при лов

Ловџија се здобил со прострелна рана при лов во Кавадаречко, информираа од МВР. Како што соопштија од МВР, на 12 декември 2018 година околу 10,30...

Поднесено обвинение за поседување автоматско огнено оружје

Скопското јавно обвинителство поднесе обвинение против едно лице кое се товари за кривично дело – неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или...

Поефикасна администрација – примарно во развојната програма на градот

Предлог-буџетот на градот Скопје за 2019 година со предлог-одлука за негово извршување беше на дневен ред на седницата на градскиот совет. Градските советници вчера...

Дури 63 отсто возачи зборуваат на мобилен додека возат

Лицата што го употребуваат мобилниот телефон при возење претставуваат закана за сообраќајот. А, на мобилни телефони додека возат зборуваат не само граѓаните туку и...