Палмер на средба со Заев, по советувањето за американските амбасадори

Помошник-државниот секретар на САД и специјален претставник за западен Балкан, Метју Палмер утринава е на средба со премиерот Зоран Заев во Владата. Палмер вчера оствари...

Ахмети на средба со Палмер: Нема враќање назад од Преспанскиот договор

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Метју Палмер, заменик-помошник државен секретар на...

Мицкоски со Палмер: Македонија да се стави на брзата лента за членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со американскиот заменик-помошник државен секретар за европски прашања, Метју Палмер. - На средбата стана збор за актуелната политичка...

Димитров: Да земеме повеќе одговорност земјата да ја направиме проевропска

Тензична атмосфера на седницата на Комисијата за надворешна политика. Жестока дебата се отвори на која се расправаше за извештајот на министерот Никола Димитров за...

Изборите ќе бидат распишани на 12 февруари

Изборите ќе бидат распишани на 12 февруари в година, по последниот работен ден на пратениците од актуелниот состав, најави претседателот на Собранието, Талат Џафери,...

Нов европски морков со горчлив вкус

Понудените алтернативи за мини-здружување на земјите од Западен Балкан или некакво привилегирано партнерство и унапреден ЕУ-статус за Македонија, во замена за полноправно членство во...

Скопје ита кон врвот на листата на најзагадени градови

Скопје денеска е трет најзагаден град на планетата со што продолжи да се искачува на листата на градови со најзагаден воздух во светот. Просечна...

Димитров денеска ќе дава отчет пред собраниската Комисија за надворешна политика

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе дава отчет пред собраниската Комисија за надворешна политика, во врска со недобивањето на датум за преговори...

Могерини: Западен Балкан останува посветен на ЕУ

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Ферерика Могерини, синоќа по средбата со претставниците на Западен Балкан изјави дека тие земји остануваат посветени на евроинтеграциите...

Пожари во тетовскиот, битолскиот и охридскиот регион

Центарот за управување со кризи информира дека се активни неколку пожари во тетовскиот, битолскиот и во охридскиот регион. Пожарот над Попова Шапка во атарот на...