10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:41

Демонстрантите порачаа дека нема да се откажат од протестите

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата....

Заев: Граѓаните на крајот ќе одлучат

Верувам дека нашиот народ ќе донесе мудра одлука. Јас сум политичар кој им служи на граѓаните. Направив договор, не беше лесно да не се...

Американската компанија „Теламон“ ќе инвестира во Македонија

На денешната 75-та владина седница министрите ја усвоија информацијата за предлог - договорот за доделување на државна помош на друштво за производство и трговија...

Комисијата за европски прашања го усвои предлог-законот за ратификација на договорот за името

Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со Грција речиси...

Во Кисела Вода извори со небезбедна вода за пиење

Општината Кисела Вода ги предупредува граѓаните дека по направените анализи е констатирано дека неколку извори во некои од населените места имаат небезбедна вода за...

По скратена постапка ќе се ратификува договорот со Грција

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана...

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собрание

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собранието во Македонија, на кој околу 100 демонстранти го изразија своето незадоволство поради ставањето во собраниска процедура...

Претерано динамизирање може да ѝ штети на правната процедура

По потпишувањето на договорот на кој во неделата ставија параф министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,...

Договорот за името на ратификација пред пратениците

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на...

Ѕанакопулос: Договорот не може да влијае врз соседите да се самоопределуваат како Македонци

Според самите соседи и според тоа како се самоопределуваат, велат дека се Македонци, на ист начин како што велат дека се Македонци Грците во...