14 C
Skopje
15.11.2018 - 16:21

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.  Според портпаролот на грчката Влада и министер...

Спасовски: Македонија активно учествува во иницијативите за поголема безбедност на Балканот

Република Македонија во сите иницијативи што се однесуваат на земјите-кандидати за членство во ЕУ, што гарантираат поголема стабилност и безбедност, зема активно учество и...

Кичево денеска без вода за пиење

Кичево денеска ќе остане без вода за пиење во периодот од 8 до 14 часот.  Од јавното претпријатие „Комуналец“ информираат дека причина за прекинот е...

Димитров: Со Коѕијас направивме нешто што 27 години се сметаше за невозможно

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров му посака усех на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој вчера поднесе оставка и вети посветеност...

Несогласувањата околу Преспанскиот договор скапо го чинеа архитектот на спогодбата

Оставката на Никос Коѕијас дојде по расправата на грчкиот министер за надворешни работи со министерот за одбрана Панос Каменос во врска со Договорот од...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“ и „Титаник 3“. Рочиштето за предметот „Титаник" за изборни нерегуларности...

Десет возачи исклучени од сообраќај, четири поради алкохол

Двајца се здобиле  со полесни телесни повреди во вкупно седум сообраќајни несреќи што се случиле на подрачјето на Град Скопје. Во пет од сообраќајките...

Уште утре фрлање вакцини против беснило кај лисиците

Утре завршува реализацијата на есенската кампања на Агенцијата за храна и ветеринарство за орална вакцинација на лисците против беснило. Акцијата почна на 11 октомври...

Македонија официјално ги почнува претпристапните разговори за членство во НАТО

Со посетата на членовите на Комитетот за интеграција во НАТО и на Работниот комитет за интерација на седиштето на Алијансата во Брисел денеска и...

Сончево време со температура до 27 степени

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до девет, а дневната од...