9 C
Skopje
19.2.2019 - 14:19

Михаел Рот во посета на Македонија

Државниот министер за Европа на германското Министерство за надворешни работи Михаел Рот, денес ќе престојува во работна посета на Македонија. Рот во Охрид ќе има...

Могерини: Клучевите на вашата иднина се во вашите раце

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа...

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како можност да ве пречекаме како 30. земја членка на НАТО, изјави американскиот помошник државен секретар...

Заев во ЕП: Да бидеме дел од европското семејство е сè за што сум...

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Европскиот Парламент на покана на неговиот претседател, Антонио Тајани. Ова, како што истакна Заев, е прво обраќање...

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и актуелните политички состојби во земјата и во регионот биле во фокусот на средбата на шефот на дипломатијата...

Ѕанакопулос: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Договорот од Преспа без проблем ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, изјави портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос,...

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, за незаконското следење на комуникациите. Денеска треба да...

Могерини денеска на средби во Скопје

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини утре ќе престојува во Македонија каде се очекува да има средби со македонскиот...

Хашим Тачи: Гласајте „за“ на референдумот, тоа би било добро за целиот регион

Постигнатиот договор со Грција за името, е најправична одлука, затоа што иднината и на Косово и на Македонија и на целиот реигон е ЕУ...

Слогани за глас, слогани за спас

Во целина повеќето слогани, кои јавноста имаше можност да ги слушне и види, наводно нудат спас за Македонија, но од сосема различна перспектива Неинвентивни, истрошени,...