1.3 C
Skopje
18.11.2018 - 22:08

Претерано динамизирање може да ѝ штети на правната процедура

По потпишувањето на договорот на кој во неделата ставија параф министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас,...

Договорот за името на ратификација пред пратениците

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на...

Ѕанакопулос: Договорот не може да влијае врз соседите да се самоопределуваат како Македонци

Според самите соседи и според тоа како се самоопределуваат, велат дека се Македонци, на ист начин како што велат дека се Македонци Грците во...

Ова е најсрамен ден во историјата на Македонија

По потпишувањето, новата спогодба, независно дали е потпишана од претседателот, премиер или министер на МНР, ќе биде валиден правнообврзувачки меѓународен акт, независно од тоа...

Договорот потпишан, што ни останува за понатаму?

Под сенката на шаторите во селото Нивици во Мала Преспа, вчера министрите за надворешни работи на Република Македонија и на Република Грција, Никола Димитров...

Четирите спорни правни моменти на договорот од Нивици

Димитар Апасиев 1. Првиот спорен момент на веќе потпишаниот преспански договор меѓу Македонија и Грција е што македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, според член...

Ципрас: Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадба

Климата беше многу добра на ручекот со Заев, речиси како на свадба, бил коментарот на Алексис Ципрас, според грчките медиуми, во однос на ручекот...

Почнува спроведувањето на Договорот со Грција

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова импелемнтација. Македонската...

Спречен упад во Собранието, повредени седум полицајци, приведени 25 демонстранти

Пред Собранието на Македонија изутринава е мирно по синоќешните насилни протести во кои се повредени седум полицајци. МВР информира дека се приведени 25 демонстранти...

Почнува уписот во средните училишта

Во јавните средни училишта во земјава денеска и утре ќе се спроведе првото пријавување и запишување ученици за учебната 2018/2019 година во јунскиот уписен...