31 C
Skopje
23.9.2018 - 18:46

Пендаровски: Очекуваме да станеме полноправна членка на НАТО во првиот квартал од 2020

Македонија очекува да стане полноправна членка на НАТО Алијансата во првиот квартал од 2020 година, изјави на денешната прес-конференција во Владата  националниот координатор Стево Пендаровски . Тој...

Спасовски: Сите напади врз новинари кои се случиле по 1 јуни 2017 година се...

Сите напади врз новинари кои се случиле по 1 јуни 2017 година се расчистени од страна на Министерството за внатрешни работи. Полицијата презема низа...

Раздвоената постапка за Јанкуловска во „Тенк“ продолжува утре со сослушвање сведоци

Раздвоената постапка против поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинтелство за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600...

Усвоен концептот на националната структура за водење на процесот за зачленување во НАТО

Владата на денешната седница го усвои Концептот на националната структура за водење на процесот за зачленување на Република Македонија во НАТО. Како што соопшти на...

Македонија ќе добие две возила и опрема за детекција на нуклеарен материјал

Меморандум за разбирање помеѓу американското Министерство за енергетика и Министерство за внатрешни работи на Република Македонија во врска со спречувањето на нелегалната трговија со...

ОБСЕ: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е...

Димитров: Не бараме скратени патишта или незаслужени награди

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го...

Собрание го верификуваше мандатот на пратеничката Снежана Калеска-Ванчева

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од работата на 58. седница го верификуваше мандатот на пратеникот Снежана Калеска-Ванчева која доаѓа на местото на пратеникот Петар...

Се зголемува бројот на велосипедски патеки низ Скопје

Деновиве заврши изградбата на новата велосипедската и пешачка патека на булеварот „8 Септември“, која се протега од мостот кај хотелот Александар Палас до улицата...

Започна реконструкцијата на живеалиштата во Зоолошката градина во Скопје

Со реконструкција на живеалиштето на жирафите денеска започна проектот за реновирање и реконструкција во Зоолошка градина Скопје. Работите почнаа од живеалиштето на жирафите, а...