-0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 4:40

Времето променливо облачно со слаб ветер

Времето ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на локален дожд претежно на северот. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се...

Светските медиуми го коментираат усвојувањето на уставните измени

Ројтерс  Македонскиот парламент го одобри предлогот за промена на името на земјата, со што еден децениски спор со Грција се приближи на чекор до решавање....

Позитивни реакции од грчката влада за обезбеденото мнозинство во Собранието

Министри од грчката Влада како позитивен и голем чекор го оценуваат обезбеденото двотретинско мнозинство за уставните промени. Како што јави дописничката на МИА од Атина,...

ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците кои гласаа за измена на Уставот

Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната вонредна седница донесе одлука да ги исклучи од партијата седумте пратенци кои гласаа за измена на Уставот...

Хан: Очекувам целосно да се почитува слободниот избор на сите пратеници

Голем ден за демократијата во Скопје. Им честитам на сите кои одлучија да чекорат на патот кон ЕУ, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување...

Заев: Нашите визии за подобар живот ќе бидат исполнети

Денеска е историски ден за нашата земја, заедно напишавме историја. Откако огромно мнозинство од излезените гласачи на рефередумот го одобрија Договорот од Преспа за...

Ципрас упати честитки кон својот пријател Заев

Грчкиот премиер Алексис Ципрас преку социјалната мрежа Твитер упати честитки до македонскиот колега Зоран Заев, по обезбедената поддршка за имплементацијата на Договорот од Преспа...

Собранието го изгласа предлогот за пристапување кон уставни измени

Осумдесет пратеници гласаа за пристапување кон уставни измени заради имплементација на Договорот од Преспа, со што беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство за усвојување на...

Костадинов: Лажните обвинувања нема да ја закочат иднината во ЕУ и во НАТО

Пратеникот на СДСМ Костадин Костадинов ги демантираше обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за вршење притисоци и за нудење поткуп на пратениците, на вечерашната прес-конференција во Собранието. -...

Јанушев: Собранието се претвори во пазар каде што се ветуваат парични награди за гласање

Собранието се претвори во пазар каде што се ветуваат парични награди за послушните, кажа генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, на вечерашната прес-конференција во...