СДСМ и ДУИ бараат консензуален претседателски кандидат

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за кандидат за претседател на  државата. Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе се обиде со лидерот на...

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни...

Граѓаните во слалом по скопските улици

Многупати досега и на голем број локации во градов се случувало да се започнат некакви градежни зафати на сообраќајници или тротоари и да траат...

Испробан рецепт што се повторува пред секои избори

Како да стана некое непишано правило пред секој изборен циклус главно опозициските партии да излегуваат со тези дека се подготвува изборен фалсификат. Едни исти...

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои...

Патнички воз излета од пруга кај Лакавица

Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево-Скопје изутринава удрил во карпа која најверојатно паднала на шините во близина на селата Лакавица и Падалишта гостиварско....

Сончево време со слаб ветер

Следува период на претежно сончево и потопло време со пораст на дневната температура. Времето денеска ќе биде сончево, со слаб ветер од променлив правец. Утринската...

Интерпелацијата на министерот Спасовски пред пратениците

Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи 86-та седница, на чиј дневен ред се 25 точки, меѓу кои и интерпелацијата за работата...

Критична состојбата на тројца пациенти во „8 Септември“

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна здравствена...

Функционерите во предизборието да ги почитуваат одредбите од законот

Во периодот на донесување на одлуката за распишување на претседателските избори не смее да се почне било каква изградба со средства од буџетот или...