4.7 C
Skopje
13.12.2019 - 2:14

Иднината на Преспанскиот договор е во рацете на Мицотакис и Кумуцакос

По убедливата победа на Нова демократија (НД) и нивниот лидер Кирјакос Мицотакис на изборите кај јужниот сосед, голем број на експерти и познавачи на...

Притворот – мерка за заплашување, притисок или казна

Воопшто не заживеаја другите мерки за обезбедување присуство на обвинетиот, за да се одбегне пречестото определување на мерката притвор Леснотијата со која се определува мерката...

Франција засега не донела одлука дали ќе нѐ поддржи за старт на преговорите со...

Франција сѐ уште нема донесено одлука дали ќе ја поддржи Македонија за старт на преговорите со ЕУ, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние во интервју...

Ист документ со различни цени

Луѓето, брзајќи да извадат меѓународна возачка дозвола пред да отпатуваат на одмор, го прават тоа најчесто на истото место каде што го вадат и...

Сонил оти во дворот му е закопана икона

Црквата „Св. Петка“ во Црниче има особено интересна историја во врска со донаторството. Еден од жителите на овој скопски крај сонил дека во неговиот...

Директор и двајца службеници го оштетиле буџетот на „Македонски шуми“

СВР Струмица поднесе кривична пријава против три лица – Љ.П.(37) од Радовиш, Ц.Л.(62) од радовишкото село Ораовица и Ј.В.(58) од Радовиш, кои со...

Автопатот Миладиновци – Штип официјално пуштен во употреба

Иако веќе неколку недели возачите го користат автопатот Миладиновци – Штип, денеска Владата организира свечена церемонија за негово официјално пуштање во употреба. - Треба да...

Заев го покани Новак Ѓоковиќ во Охрид и Скопје

Премиерот Зоран Заев го покани Новак Ѓоковиќ во Охрид, откако синоќа светскиот тенисер ја отпеа „Македонско девојче“ во видео обраќање и претходно во изјава...

Колкава е разорната моќ на „бомбите“ во политиката

Кога преседаните, како употребата на материјалите добиени по пат на незаконско следење на комуникациите, ќе станат вообичаена практика, многу е тешко да се контролира...

И МПЦ на линијата на огнот помеѓу Цариград и Москва

Во борбата за доминација меѓу православните цркви, сосема извесно е дека заложник станува Македонската православна црква-Охридска архиепископија, односно признавањето на нејзината автокефалност. Но, според...