28.4 C
Skopje
20.7.2019 - 19:11

Ново судење за „Таргет-Тврдина“, Јанкулоска и Мијалков се појавија во судот

Во Кривичниот суд продолжува судењето за незаконското прислушување „Таргет-Тврдина“ на СЈО. Во судницата се појавија обвинетите ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

ШТО ПРЕДВИДУВААТ СТАНДАРДИТЕ НА ЕУРОСТАТ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОПИСОТ Зашто според стандардите на Еуростат, секој што повеќе од 12 месеци престојува во друга земја влегува...

Отворен нов парк зад националната филхармонија

Официјално е отворен „Ибни Пајко“, новиот парк зад националната филхармонија. Се протега на површина од околу 11.000 квадратни метри, а беше подигнат на поранешниот...

Нова тура партиски прозивки околу пописот

За да се отстранат сите сомнежи и недоумици во јавноста во однос на примената на законот и спроведувањето на постапката за попишување, односно можноста...

Премногу ѓубре, а малку култура и чистачи

Лошо одржување на хигиената во метрополата Наместо цвеќиња, во парковите има расфрлано ѓубре, а хартиите и амбалажата се дел од декорот околу клупите во парковите....

Македонија една да е

РЕФОРМА ВО НАЈАВА ЗА СЛЕДНИТЕ РЕДОВНИ ИЗБОРИ Со реформа на изборниот модел и со воведување на моделот со кој Македонија би била една изборна единица...

Нормализиран сообраќајот на обиколницата кај Радишани

Сообраќајот на скопската обиколница кај клучка Радишани, во правец од Волково кон Смилковци, кој беше во прекин, е нормализиран, соопшти АМСМ. Сообраќајот беше во прекин...

Започна исплатата на зголемената социјална помош

Започна исплатата на зголемената социјална помош којашто е предвидена со новата социјална реформа. Над 25.000 семејства добија гарантиран минимален приход, којшто за поголемиот дел...

Чешкиот премиер Андреј Бабиш во посета на земјата

Делегација на Чешката Република предводена од премиерот Андреј Бабиш ќе престојува во официјална посета на земјава. Чешката делегација ќе биде пречекана со високи државни...

„Таргет-Тврдина“ и „Топлик“ продолжуваат во Кривичен

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска треба да се одржат две судења за кои има наделжност Специјалното јавно обвинителство (СЈО), предметите со кодно...