7 C
Skopje
17.2.2019 - 13:36

Мицотакис: По јазикот и идентитетот, прашање на време е земјата да се нарекува чисто...

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос...

Во Скопје марш за европска Македонија, во Штип протест против Северна Македонија

Двете најголеми политички партии денеска речиси истовремено одржаа големи народни собири. Во Скопје се одржува Марш за европска Македонија, кој го организира Коалицијата Заедно за...

Полициски службеник приведен за свирепото убиство кај Беловодица

Полицијата го откри и го приведе сторителот на свирепото убиство на 36-годишниот Бекир А. од Битола, што се случило вчера околу 16.30 часот на...

Што е успешен референдум според устав и закон?

Уставниот суд реагираше на иницијативите за преиспитување на уставноста на одлуката за распишување на референдумот на 30 септември и објави дека ќе расправа за...

СЈО сака автономија во рамки на ЈОРМ, би продолжиле да гонат за корупција од...

Специјалното јавно обвинтелство го објави извештајот за своето работење во периодот од 15 март 2018 година до 15 септември 2018 година, во кој се...

Дијаспората не сака да ѝ биде одземен македонскиот идентитет

Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно...

И за владиците нејасно дали одлуката на референдумот ќе влијае на името МПЦ

Зошто македонските владици не расправале за прашањето што во иднина би се случувало со името на МПЦ-ОА ако граѓаните на претстојниот референдум ја поддржат...

ИФИМЕС: Македонија бира меѓу (само)изолација и евроатлантска иднина

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање...

Михаел Рот во посета на Македонија

Државниот министер за Европа на германското Министерство за надворешни работи Михаел Рот, денес ќе престојува во работна посета на Македонија. Рот во Охрид ќе има...

Могерини: Клучевите на вашата иднина се во вашите раце

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа...