12.6 C
Skopje
25.5.2019 - 1:56

Облачно време со врнежи од дожд и снег

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките места и снег. На планините ќе се формира и снежна...

Заев: Софија не побарала соработка за истрагата со продажбата на бугарски пасоши

Бугарија не побарала соработка од македонските власти во однос на истрагата за продажба на бугарски државјанства, рече премиерот Зоран Заев во Лисабон во изјава...

Мицотакис: Национална отстапка е признавањето „македонски“ јазик и „македонска“ националност

Признавањето „македонски“ јазик и „македонска“ националност е национална отстапка што не ја имаше направено ниту една претходна влада. Таму каде што сите рекоа „не“,...

МТСП: Негата за трето лице и понатаму ќе се исплаќа, се унапредуваат и други...

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) во Предлог- законот за социјална заштита којшто е во завршна фаза на подготовка не ги крати, туку...

МНР: Со Бугарија потпишавме Договор за пријателство и ќе градиме пријателство

Изјавата на бугарскиот вицепремиер за безбедност и министер за одбрана Красимир Каракачанов е извонредна прилика за сличен контра – одговор и создавање на врзан...

Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени

Премиерот Зоран Заев во Лисабон, во рамки на дводневната работна посета на Португалија и неговото учество на Конгресот на ПЕС, одговарајќи на новинарски прашања...

Одбележан празникот Свети Климент Охридски и 25-годишнината од смртта на Блаже Конески

Со свечено положување цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска беа одбележани празникот Свети...

Какви маски се најефикасни за заштита од загадувањето на воздухот

Штом ќе се регистрираат алармантни податоци за енормните количества на ПМ честичките што се присутни во воздухот, граѓаните итаат да купат заштитни маски. Во...

Облачно, попладне со повремени врнежи од дожд

Попладне и во текот на ноќта кон недела ќе има повремени врнежи од дожд, особено во западните подрачја. На планините и на некои повисоки...

Заев: Очекуваме Унгарија да го екстрадира Груевски

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев денеска се сретна со претседателот на унгарските социјалисти Беталан Тот, каде рекол дека очекува од унгарските власти...