9 C
Skopje
20.11.2018 - 17:03

Обезбедувањето барало од Груевски да се набави ново возило

Судењето за предметот „Тенк“ на СЈО денеска продолжи со сведочење на Дејан Митровски Урко, поранешен шеф на обезбедувањето на Никола Груевски. Тој пред судот рече...

Туск доаѓа да нѐ увери оти најсигурен партнер ни е ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, од вторникот неделава ја почна својата турнеја низ Западен Балкан, како подготовка на самитот што ќе се одржи...

За Македонија има само едно решение

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. И додека политички кругови...

Третиот пат за признавањето автокефалност за МПЦ

Македонските аналитичари сметаат дека ако вселенскиот патријарх во скоро време признае единствена автокефална црква во Украина, за што, според нив, постои голема веројатност, тогаш...

Кривична и притвор за скопјанец за продажба на дрога

Кривична пријава и притвор заработи дваесетгодишен скопјанец за продажба на марихуана. При претрес во неговиот дом во Визбегово, полицијата пронашла 1,9 килограми наркотична дрога. Како...

И Карпош ќе субвенционира купување велосипеди

И жителите на Карпош ќе добиваат субвенции за купување велосипеди. Советниците на општината Карпош ја изгласаа предлог-одлуката за давање согласност за распишување јавен оглас...

Долговите за вода ќе може да се платат без камата

Снежана Калабакова Физичките и правните лица што имаат ненамирени сметки за вода можат да здивнат, бидејќи заостанатиот долг ќе можат да го платат на рати...

Продолжува судењето за нападот врз Села

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година...

Грчки медиуми: Клучна средба во Виена, спорно – опсегот на употреба

Како клучна и решавачка, грчките медиуми ја карактеризираат денешната средба во Виена на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и...

СЈО ќе го презентира извештајот пред пратениците

Специјалната обвинителка Катица Јанева се очекува денеска да го презентира извештајот пред членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.  Во шестмесечниот...