13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:13

Приведен скопјанец поради кражба на мотор

Секторот за внатрешни работи Скопје, Единица за имотни деликти и малолетничка деликвенција, Одделение за имотни деликти и малолетничка деликвенција Центар и Бит Пазар до...

Вештачењето покажа дека Саздовски починал од силен удар

Со сослушување на вешто лице од судска медицина, предложен од обвинителството за дополнително изведување докази по реконструкцијата на настанот, денеска во Кривичниот суд во...

Тафталиџе ќе добие нова водоводна и канализациска мрежа

По должината на улицата Варшавска, јавното претпријатие „Водовод и канализација“ гради нова и реконструира стара хидротехничка инфраструктура. Проектот предвидува вградување полиетиленски водоводни цевки од...

Младите во Штип не се доволно информирани за сексуално преносливите болести

Штипските средношколци се информирани за болеста СИДА, но не и за останатите преносливи болести, покажаа истражувањата Центарот за јавно здравје-Штип. – Конкретно кај учениците од...

Собранието ќе ги разгледува измените на Изборниот законик по завршувањето на лидерската средба

Собранието на Република Македонија во рамки на денешното продолжение на 53-тата седница едногласно со 78 гласа „за“ одлучи Предлог законот за изменување на Изборниот...

Заканувајќи се со нож ограбиле бензинска

Две лица заканувајќи се со нож, ноќеска ограбиле бензинска пумпа во во Скопје. Од МВР информираат дека ноќеска околу 3.50 часот било пријавено дека на бензинска...

Бејли: САД ја поздравуваат историската одлука во Собранието

Македонија донесе историска одлука. Вашето Собрание гласаше за да ги усвои уставните измени што се потребни за да се имплементира Договорот од Преспа со...

Добитникот на лото-седумка од Кавадарци: Слушајте ја сопругата кога ви ги кажува нејзините среќни...

Секогаш слушајте ја вашата сопруга особено кога ви ги кажува нејзините среќни броеви за лото. Ова е поуката на добитникот на големата лото премија...

Шест шумски пожари во струмичко-радовишкиот регион

Попладнево во Струмица и Радовишко и во струмичкиот и радовишкиот регион избувнаа шест шумски пожари од кои најголем е тој во близина на селото...

Лицето и опачината на двојните избори

Независно од претседателските избори, останува предизвикот за размислување околу придобивките и ризиците од предвремени парламентарни избори во овој миг за Македонија, од аспект на...