Критично ниско нивото на Охридското Езеро, општинaта бара интервентни мерки

Општина Охрид бара од надлежното Министерство за транспорт и врски да преземе итни мерки за спречување на натамошно намалување на водостојот на нивото на...

Намалена видливост поради магла на патот Тетово-Попова Шапка

На патниот правец Тетово-Попова Шапка поради магла има намалена видливост од 20 до 30 метри, соопшти попладнево Авто мото сојузот на Македонија. На останатите патишта...

Владата порачува дека прославата за ЕУ и НАТО е спроведена законски

Прославата „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ” е спроведена законски, со почитување на принципот на конкуренција и во транспарентна постапка. Владата објави...

Почина рудар по пад во јама

Рударот Ј.П. (55) од село Мождивњак, Кривопаланечко, починал синоќа откако, додека работел, паднал во јама. Ј.П. им подлегнал на повредите од падот на пат кон...

Колкави се штетите во Струмичко ќе се знае по проценките на терен

Не се алармантни штетите од невремето што го зафатија викендов струмичкиот регион зашто поголемиот дел од производството е под фолии и заштитено, рече денеска...

Утрово најстудено во Лазарополе

Утрово најстудено беше во Лазарополе, каде се измерени -1 степен. Според УХМР, нула степени се измерени во Маврово и Крива Паланка, два во Струмица и...

Мицкоски: СДСМ нема поддршка за договорот од граѓаните

Ни ветуваа живот, донесоа пекол. Откако го донесоа пеколот почнаа да не делат на вакви, онакви. Почнаа да не делат на луѓе кои што...

Во светлината на 11 Октомври, разговори со дијаспората за постреферендумските предизвици на Македонија

Мини-анкета на „Нова Македонија“ Референдумот и постреферендумскиот развој на настаните сѐ уште се во фокусот на интересот кај Македонците надвор од Македонија. Сите учесници...

„Мерцедес“ удрил во моторцикл и го напуштил местото, двајца повредени

Две лица кои се возеле на мотоцикл се повредени, од кои едното потешко, во сообраќајна несреќа ноќеска  околу два часа по полноќ, во Скопје,...

Меѓупартиските пресметки јавни, договорите – тајни

По низа крајно спротивставени изјави на лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, се наметнува дилема дали навистина недостига дијалогот, пред сѐ, за највисоките национални...