-7 C
Skopje
16.1.2019 - 23:53

Од денеска задолжителна зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата, започнува да важи од денеска, а ќе трае сѐ до 15 март следната година. Републичкиот совет за...

Разговори за сите можни опции за името

Отворени се сите можни опции за решение за името. Ниту едно име не е фаворизирано и се уште се разговара. За грчката страна решението...

Повеќе од 80 проценти од младите живеат со родителите

Поради беспарица, младите не можат да се одделат и осамостојат Во Македонија со децении еден од најсериозните проблеми е проблемот со вработувањето - младите...

„Жан Моне“: Собранието да ги води евроатлантските интеграции

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на реформската агенда...

Значително намалување на температурата

Во текот на утрешниот ден ќе има позначителна промена на времето, кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи...

Повеќе најави отколку реални проекти за Попова Шапка

Пристигнувањето до зимскиот центар Попова Шапка, во било кој период од годината, претставува еден предизвик, со оглед на оштетениот коловоз кој води дотаму, како и...

СЈО: Замрзнат имотот на „Европа 92“ и на „НОЕЛ“ во истрагата за „Поштенска банка“

По барање на ова Јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое е изречена привремена...

Димитров: Информираноста на граѓаните за договорот ни е најважна

Од идниот четврток еднаш неделно на „Прашајте го министерот“, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ќе одговара на директни прашања од граѓаните во врска...

Изменет сообраќаен режим за Задушница

Поради празникот Задушница денеска и за време на викендот во периодот од 6 до 16 часот ќе има изменет сообраќаен режим до гробиштата во...

Каменос: Се обврзуваме дека договорот нема да се ратификува во Парламентот

Јасна поддршка за Владата во пресрет на гласањето недоверба, но и јасна порака против договорот со Македонија испрати лидерот на Независни Грци и министер...