10.3 C
Skopje
22.4.2019 - 0:30

Облачно со дожд, на планините снег

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност и со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет, особено во јужните и...

Рот: Граѓаните да испратат јасен сигнал за членство во НАТО и ЕУ

Македонските граѓани на претстојниот референдум треба да покажат храброст и да испратат јасен сигнал за членство во ЕУ и НАТО, бидејќи европската перспектива гарантира...

Архимандрит Партениј во Бугарија ја доби наградата „Европски граѓанин“

На Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј денеска му беше дадена наградата „Европски граѓанин“ во Народното собрание на Бугарија. На церемонијата присуствуваа претседателот на бугарскиот...

Захарова: Русија не се мешаше во внатрешните работи на Македонија

Без оглед на обвинувањата на американските претставници на сметка на Русија, Москва не се мешаше во внатрешните работи на Македонија, туку тоа го стори...

СДСМ: Мицкоски призна дека учествувал во насилството од 27 април

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски денеска признаа дека тој учествувал во насилството во Собранието на 27 април и со тоа опозициската партија призна дека таа...

Струмичанец се обидел да силува малолетничка

СВР Струмица поднесе кривична пријава против струмичанецот М.К. (41) поради основи за сомнение за сторено кривично дело „силување во обид“.  Пријавениот завчера околу 10 часот...

Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади луѓе

Во Македонија во услови на современо ропство живеат околу 18 илјади лица или 8,7 од илјада македонски државјани се робови, покажува Глобалниот Индекс за...

Се расчистува дивата депонија „Мауцкер“ кај Охрид

Општина Охрид преку Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ денеска почнаа со активностите за расчистување на дивата депонија за цврст отпад кај локацијата „Мауцкер“. Предвидено е порамнување...

Хероин и марихуана пронајдени кај затвореник

Во Казнено поправна установа Идризово при претрес на Л.Е., кој е осудено лице, пронајдени се и одземени марихуана и хероин. -Секторот за внатрешни работи Скопје...

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид...