16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:49

Виното созрева во буре, демократијата во парламентот

Практиката на бојкотирање на работата на Собранието, како израз на политичко несогласување што во јавноста народски се доживува како инаетење, како да се претвори...

Збогум на лидерските средби

Поединечни одвоени средби и консултации, наместо заедничка лидерска средба, се новиот пристап и модулот според кој ќе се информираат и координираат претставниците на државниот...

Кривична и притвор за тројца гостиварци за трговија со дрога

Против Т.А (45), А.З (42) и А.И (39), сите од Гостивар, е поднесена кривична пријава за недозволена трговија со дрога, а одредена им е и...

Сѐ повеќе заболени од ХИВ во општините во источна Македонија

ХИВ/СИДА во општините од  источна Македонија има сѐ повеќе. Предничат Штип и Кочани, покажуваат податоците од Центрите за јавно здравје. Во моментов, во петте...

Ограбена аптека во Козле

Непознат сторител синоќа во 20.50 часот извршил разбојништво во аптека на ул. „Козле“ во Скопје. Сторителот со закана со нож ги одзел парите од...

Кривична и за поранешниот министер за здравство Тодоров

Управата за финансиска полиција до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Кривична пријава против поранешниот министер за здравство Никола Тодоров поради сомнение за сторено кривично...

Наместо судот, сам си пресудил

Една година по грозоморното убиство на својата сопруга Емануела, Илија Дарков повторно ја шокира битолската јавност. Без да ја почека пресудата на Апелацискиот суд...

Охридското Езеро 26 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридското езеро е 26 сантиметри над дозволениот максимален водостој. Зголемени се нивоата и на реките низ државата, освен на Црна кај Новаци. Дојранското езеро,...

Обвинетите за „Насилство во Центар“ се изјаснија за невини

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот на СЈО „Насилство во општина Центар“ со вкрстено испрашување на поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски....

Грчки медиуми: На 12 април нова средба Димитров – Коѕијас

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на 12 април ќе остварат нова средба повторно во Скопје, објавија грчките...