8 C
Skopje
22.2.2019 - 16:18

Гостиварец измамен од две непознати лица

Две непознати лица вчера го измамиле Ѓ.К.(60) од Гостивар и му одзеле 13.000 денари и 50 евра. Едно од нив му се претставило како...

Штети од град кај лозјата и овошките

Синоќешниот град што го зафати Тиквешкиот регион предизвика штети кај лозовите и овошните насади во селата Паликура и Курија. - Оштетени се околу 50 хектари...

За еден ден се вади цела плата, за сезона добар автомобил

Еден од најздравите плодови што виреат на поголема надморска височина на македонските планини е боровинката - плод што во овој период е добро созреан...

Казнети 271 возач за брзо возење викендот во Скопје

Пет лица биле тешко повредени, а 15 се здобиле со полесни повреди во десет од 24 сообраќајки евидентирани изминатиот викенд на територијата на Секторот...

Антонио Милошоски на распит во СЈО за случајот „Моќник“

Пратеникот и поранешен министер за надворешни работи Антонио Милошоски денеска е повикан на распит во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Моќник“. Милошоски е првообвинет во...

Дел од Припор утре без вода

Поради поставување регулаторни цевки утре без вода ќе бидат корисниците од втора зона Припор. Од ЈП Водовод и Канализација, известуваат дека поради поставување на...

Лавров: Москва не е против договорот меѓу Скопје и Атина, спорен е легитимитетот на...

Русија не е против новото име на Македонија, ниту против договорот меѓу Грција и Македонија околу името, туку прашува колку овој процес е легитимен,...

Еколозите бараат од премиерот стопирање на сите градежни активности во Охридското подрачје

Неколку еколошки здруженија испратија допис до претседателот на Владата Зоран Заев и од него бараат да се прогласи мораториум на сите крајбрежни и урбани...

Крушево ќе го одбележи 38-от роденден на Тоше

Со почит и свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште на Гумење и со повеќе манифестации Крушево в петок, на 25 јануари, ќе го одбележи...

Иванов: Нема да легализирам политички дивоградби

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во обраќањето до јавноста рече дека за него постигнатиот договор со Грција е неприфатлив и нема да го поддржи. Претседателот Ѓорге...