9 C
Skopje
20.11.2018 - 23:20

МВР регистрираше седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места

На еден час пред затворање на гласачките кутии, МВР информира за седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места. Во текот на денот од...

Џафери се уште не го испратил Законот за јазиците до Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери се уште не го испратил Законот за употреба на јазиците за објавување во Службен весник и не прецизира кога...

Владата ја усвои информацијата за отворени податоци

Информацијата за отворени податоци, предложена од Министерството за информатичко општество и администрација, беше усвоена на денешната 101-ва седница на Владата на Република Македонија. -Отворените податоци...

Десет минути дожд, поплава во Кичево

За граѓаните на Кичево, се чини, врнежите од дожд претставуваат најголема непријатност, бидејќи и при најмали врнежи, улиците се претвораат во мали реки, а сообраќајот...

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција на Груевски

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од...

Можни мали прекини во водоснабдувањето во општина Центар

Корисниците во општина Центар вo понеделник и во вторник од 9 часот можно е да имаат мали прекини во водоснабдувањето поради чистење и хлорирање...

Конечна пресуда за „Тенк“ на 23 мај

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена за шест дена. На денешнот рочиште во Кривичниот суд во Скопје беа изнесени завршните...

На традиционалната зимница ѝ расте цената

Традиционалниот начин на приготвување зимница е здрав и не содржи конзерванси, транссатурирани масни киселини и други продукти што нашето тело не ги препознава и...

Хан во Скопје, го отвора скринигот за почеток на разговорите со ЕУ

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скринингот процесот...

Неколкумина од обвинетите за „Монструм“ препознаени од заштитениот сведок

Со исказ на заштитен сведок во Кривичниот суд во Скопје, денеска, по пауза од речиси месец и половина, продолжи судењето за предметот „Монструм“ на...