25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:06

Димитров: Добив уверување дека Грција ќе ја заврши работата со Преспанскиот договор

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по денешната оставка на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, разговарал со неговиот грчки колега Јоргос Катругалос од...

Холанѓанец нападнат во ноќен клуб во Скопје

Дваесет и седумгодишно момче од Холандија ноќеска било нападнато во ноќен клуб во Скопје. Како што информира МВР, С.В.В. (27) од Ротердам, Холандија, ноќеска пријавил...

Седум нови сомнителни случаи на заразени од морбили

Во Институтот за јавно здравје, вчера се пријавени седум нови сомнителни случаи на заразени лица со морбили. За сите нив се добиени материјали, по...

Струмичанец нападнат од луѓе кои седеле со екс министерот за внатрешни Чавков

Струмичанец синоќа пријавил дека бил нападнат од четири лица, кои биле заедно со поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков во ресторанот „Подгорски ан“...

Марко го прекина маратонот поради болка во ногата

Тринаесетгодишниот охриѓанец Марко Пејчиновски поради силни болки во ногата синоќа го прекина соло маратонот во должина од 64 километри, кој сакаше да го отплива...

Истражна постапка против 24-годишен жител на Крива Паланка

Основното јавно обвинителство Куманово денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен жител на Крива Паланка, поради постоење на основано сомнение дека лицето...

Кривична против 22-годишник поради oбид за убиство и насилство

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против К.М. (22) од Скопје поради постоење основи на сомнение...

Пингвини и фламинга – нови жители на скопската зоолошка

Во скопската зоолошка градина започна изградбата на живеалиштата за пингвини и фламинга. Како што информираат од управата, овие живеалишта ќе се градат етапно, а според...

За што ќе разговараат Заев и Ципрас?

Ќе разговараме за преку 30 прашања од сите области важни за двете земји, особено за економските зашто ќе има средба на стопанските комори од...

Заев и Мицкоски со пораки на Фејсбук пред ТВ дуелот

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски неспоредно пред почетокот на ТВ дуелот денеска со пораки на...