10 C
Skopje
14.11.2018 - 21:10

Медиумска лабораторија во Дебар

Околу педесет ученици од гимназијата „Здравко Чочковски“ од Дебар учествуваа на тринаесеттата медиумска лабораторија што ја организираа Високата школа за новинарство и за односи...

Второ прскање против комарци во Скопје

Град Скопје соопшти дека од претстојниот викенд ќе почне втората дезинсекција против комарци. Авионската дезинсекција на подрачјето на Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе...

Шеснаесетгодишна девојка киднапирана и малтретирана

Малолетничка од Скопје 10 дена била киднапирана и физички малтретирана во домот на 26-годишен маж. Како што соопшти МВР, вчера во 3:30 часот 53-годишен маж...

Општината Бутел со кампања за заштита од кражби летово

„Превенција од имотни деликти“ е насловена кампањата што започна во населбата Бутел 1, а се реализира во соработка со Секторот за внатрешни работи-Скопје. Активностите...

Метропола без јавни тоалети

Префрлањето на одговорноста помеѓу општините и градските власти и невложувањето напори го оставаат главниот град без јавни тоалети Во која било развиена метропола низ светот...

Без вода дел од корисниците во населбата Радишани

Поради уличен дефек денеска ќе има прекин во водоснабдувањето на улицата Петко Јанчевски во населбата Радишани, информираат од ЈП Водовод и канализација. Денеска дел од...

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која...

Автобуската постојка кај Јаја-паша преместена кај ОУ „Лирија“

Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП-Скопје ја информира јавноста дека од денеска автобуската постојка кај џамијата Јаја-паша кон Бутел е поместена за стотина метри после пешачкиот надвозник,...

Националните безбедносни стратегии на тапет

Иако во Австрија и во Германија постои заеднички став дека европската и светската безбедност се влошени, на Русија не се гледа како на голема...

Татковците лежат во болница со децата, но во друга просторија

Директорите на двете болници за деца во метрополата, доктор Ангелчо Андоновски од Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле и докторка Катарина Ставриќ од Клиниката...