Првпат се конзервира градскиот жртвеник во античкиот град Стибера кај Прилеп

Античкиот локалитет Стибера кај прилепското село Чепигово, најпознат по мермерните статуи, на јавноста ќе ѝ претстави градски жртвеник. Прилепскиот завод и музеј првпат по...

Во Клиничка болница-Битола прв пат извршена операција на проширени вени

Секторот за односи со јавност на Клиничка болница-Битола информира дека за прв пат во таа здравствена установа извршена е операција на проширени вени на...

СЈО заврши со изнесување на докази во предметот „Т.Н.Т“

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште за предметот „Т.Н.Т“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, заврши со изведувањето на материјалните...

Арнаудов и Василевски не сакаат да кажат дали ќе гласаат за одземање на имунитетот...

Пратениците Љубен Арнаудов и Сашо Василевски на излегување од Кривичен суд, на паузата од денешното судење за настаните од 27 април минатата година во...

Зголемен бројот на казни за загадувачите на Скопје

Сериозно ги интензивиравме активностите на инспекциските служби и во септември изречени се 132 мандатни казни при контрола и надзор на капацитети што работат со...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии

Четириесет нови стипендии традиционално и годинава доделува Фондацијата „Трајче Мукаетов“ од кои 12 за студенти на Фармацевтскиот факултет и 28 на студенти на Медицинскиот...

Бачев приведен во полициска станица поради закана упатена на социјалните мрежи

Лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев е на разговор во полициска станица поради закана која ја упатил преку социјалните мрежи. На фејсбук страната на „Единствена...

Дузинас: Договорот од Преспа е модел за решавање на долгогодишните проблеми

Историскиот Договор од Преспа даде модел како преку преговори и политички договор да се решат долгогодишни прашања кои имаат особено тешки идентитетски проблем, рече...

Царовска: Следната година ќе биде дефинирано еднородителското семејство

Дефинирање на еднородителското семејство се очекува следната година. Во 2019 ќе се отвори Законот за семејство со цел да се интервенира во него и...

Горанчо Аризанкоски рекордер во дарување на крв во Западна Македонија

Доброволно или на повик, Горанчо Аризанкоски во својата 53 годишна возраст дури 110 пати дарувал крв и како што самиот вели, дека во тој...