27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 15:55

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на...

Зголемен бројот на бездомни лица кои бараат помош во пунктот во Момин Поток

Околу 180 бездомни лица од Скопје веќе 10 години имаат можност да ги користат услугите на пунктот за бездомни лица во Момин Поток. Двапати...

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како можност да ве пречекаме како 30. земја членка на НАТО, изјави американскиот помошник државен секретар...

Мотоциклист загина во сообраќајната незгода на патот Кичево – Охрид

Дваесет и осумгодишен мотоциклист почина во сообраќајната несреќа што се случи на патот Кичево – Охрид, кај селото Другово. Обвинителството јави дека во несреќата учествувале...

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да...

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет Тврдина“, во исказ пред судот рече дека со неговите колеги гледале како...

Во Куманово пуштена во употреба нова детска градинка “Детелинка”

Денеска во Куманово во зградата на поранешниот Пионерски дом кој се наоѓа во строгиот центар на градот беше пуштена во употреба нова детска градинка...

ВМРО-ДПМНЕ: Даноците собрани во првиот квартал годинава се помали од планираните

Државата тоне на економски план, а граѓаните живеат се полошо. Показател за тоа е податокот дека и даноците собрани во првиот квартал годинава се за...

Нова демократија бара итен состанок на парламентарната Комисија за надворешни прашања и одбрана

Итно свикување на состанок на парламентарната Комисија за надворешни прашања и одбрана и известување од надлежните министри Никос Коѕијас и Панос Каменос, меѓу другото...

Кампањата за референдумот ќе чини 80 милиони денари

Осумдесет милиони денари ќе чини кампањата што ќе се спроведе за претстојниот референдум. На денешната владина седница е донесена одлука со која се задолжува...

АВМУ: Прекршочни пријави за 1ТВ и ТВ Сонце за недозволено референдумско рекламирање

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе покрене прекршочни постапки против ТВ1 и ТВ Сонце за констатирани прекршувања на референдумското рекламирање во...