27.5 C
Skopje
18.6.2019 - 13:44

Зачестија нападите врз граѓаните од агресивни улични кучиња

Присуството на големи групи кучиња-скитници на улиците и зачестените напади врз граѓаните предизвикуваат чувство на страв и несигурност. Во изминатиов период како да зачестија...

Папакоста: Ќе го измериме Договорот од Преспа, ако е во наша полза, ќе го...

Ние ќе го измериме договорот и на нашата вага ќе натежне една работа: националниот интерес, вели заменичката министерка за цивилна заштита на Грција, Катерина...

Со мебел на покрив сеат страв по улиците

Што значи необезбеден товар? На скопските улици често се забележува како граѓаните превезуваат товар со своите возила. Од мали масички до врати, каучи па и...

Мицкоски: Заедно со претседателските да се одржат вонредни парламентарни избори

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција побара в понеделник да се распушти Собранието, информира МИА. Смета дека има доволно време да...

Кривична пријава за лихвар од Струга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „лихварство“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, поднесе кривична пријава против Ј.П.(32) од Струга. СВР ОХрид...

Заев: Со Договорот од Преспа имаме целосна заштита на македонскиот јазик

Со Договорот од Преспа имаме целосна заштита на македонскиот јазик, порача премиерот Зоран Заев вечерва на трибината „За Европска Македонија“ во Македонска Каменица.   - Градот...

Кривичен демантира дека пасошот му е вратен на Мијалков

Кривичниот совет при основниот суд Скопје 1 не постапувал по барање за укинување на мерката за претпазливост на Сашо Мијалков. – Во однос на информациите...

Манчевски: Ќе воведеме ред во хаосот во администрацијата

Реформите на јавната администрација продолжуваат со спроведување на хоризонтална функционална анализа. Тоа значи дека конечно во Македонија ќе воведеме ред во хаосот. Институциите ќе...

Агенцијата за администрација и Управата за кадри на Црна Гора потпишаа договор за соработка

На 11.04.2019 година во Подгорица, Црна Гора, потпишан е Акциски план за имплементација на Договорот за соработка помеѓу Агенцијата за администрација и Управата за...

Пендаровски: Да продолжиме заедно за европска иднина за сите нас

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски, денеска учествуваше на граѓанска трибина во Радовиш, каде со граѓаните разговараше на повеќе актуелни теми меѓу кои и...