30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:44

Нови рочишта за „Насилство во Центар“ и раздвоената постапка за „Тенк“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите „Насилство во општина Центар“ и раздвоената постапка за „Тенк“ на Специјалното јавно...

Жерновски: Очекуваме засилена поддршка од САД и ефектуирање на поканата за членство во НАТО

Задоволство од континуираниот и конструктивен билатерален политички дијалог меѓу Република Македонија и САД, базиран на традиционалното пријателство и стратегиското партнерство меѓу двете земји, изразиле...

Шекеринска: Искуството на Црна Гора мотив и инспирација за членството во НАТО

Македонија и Црна Гора имаат одлична соработка, особено во одбраната, која и натаму ќе се развива, бидејќи тоа е рационално, прагматично и логично за...

Аселборн: На референдумот ќе одлучите дали ќе останете во минатото или ќе изберете иднина

Претстојниот референдум е предизвик за вашата земја. Треба да се одлучите дали ќе останете во минатото, или ќе изберете иднина. Излезноста на референдумот мора...

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека резултати од испитувања на јавното мислење во врска со референдумот може да се...

Во Скопје утре ќе се прска против комарци

Третата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши утре, додека четвртата фаза од...

„Монструм“ на СЈО продолжува на 31 август

Судењето за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство, за петкратното убиство на Смилковско езеро од 12 април 2012 година, продолжува на 31 август со...

Берово со најниска стапка на криминал во Македонија

Изнаоѓање на одредени сообраќајни решенија за непречено користење на улиците во Берово, со цел да се излезе во пресрет на граѓаните беше главната тема...

Службено патување на Аљими го прекина судењето за „Титаник 3“

На барање на одбраната на обвинетиот Ејуп Аљими денешното рочиште за случајот „Титаник 3“ беше прекинато во 13 часот, бидејќи Аљими, кој е пратеник од ДУИ,...

Превртен камион на локалниот пат Желино – Јегуновце

Поради превртен камион сообраќајот на локалниот пат Желино – Јегуновце кај село Сиричино се пренасочува по локални патишта, соопшти АМСМ.