14 C
Skopje
21.9.2018 - 4:40

Две лица фрлале менија во ресторан во Скопје и не ја платиле сметката

Машко и женско лице половина час пред полноќ недолично се однесувале во ресторан во центарот на Скопје, информира МВР. Случајот во полиција бил пријавен 40...

Повреден работник во депонијата „Мегленци“

Шеесетгодишниот Р.П. од село Лопатица вработен како машинист на работна машина-багер, вчера се здобил со тешки телесни повреди извршувајќи работни задачи во депонијата „Мегленци“, сопственост...

Сестра Софија доби признание од Барак Обама и се врати во Македонија

Сестра Софија, старешина на манастирот „Св. Ѓоргија“ во село Кнежино, за својата долгогодишна работа во верските објекти во САД, добила признание и од поранешниот...

На граничниот премин „Бoгородица“ нема подолги задржувања

На ГП Бoгородица нема подолги задржувања за влез и за излез од Република Македонија, информираат од граничната полиција. - Од шесте расположливи сообраќајни ленти за...

Дојран полн со туристи за велигденските празници

Леглата во комерцијалниот и приватниот сектор во Дојран уште од вчера попладне се целосно се пополнети, така што од синоќа не може да се...

Охридските сместувачки капацитети речиси распродадени за Велигденските празници

Охридските туристички работници очекуваат одлична посетеност на градот за престојниот продолжен викенд и Велигденските празници. Информациите од сопствениците на сместувачките капацитети на Охридската ривиера...

Охридското Езеро 25 сантиметри над дозволениот водостој

Нивото на Охридско Езеро е 25 сантиметри над дозволениот максимален водостој, додека нивото на Дојранското Езеро е три сантиметри под договорениот максимален водостој. Споредено со просекот...

Какламанис: Ако нема целосен договор, Скопје како набљудувач во НАТО

Ако не се постигне целосен договор, ќе падне предлог Скопје да стане набљудувач во НАТО, предвидува пратеникот од грчката опозициска партија Нова демократија и...

Во инцидентот во Мала Речица убиен член на ДУИ, приведени четири лица

Во вооружениот инцидент што се случи вчера во тетовското село Мала Речица убиен е Неип Реџепи од огранокот на ДУИ во Куманово, а досега...

Реконструкција на Владата до крајот на април

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека очекува до крајот на април да заврши реконструкцијата на Владата. Во однос на испразнетото министерското место за правда и...