12.1 C
Skopje
21.10.2019 - 10:32

Прогласени најуспешните жени на Кичево за 2018 година

Во Центарот за култура во Кичево, беа прогласени најуспешните жени во градот и општината за 2018 година. Ова е втора година по ред како...

СДСМ ја разгледува листата со фаворити за претседателски кандидат

Премиерот Зоран Заев попладнево пред партискиот состанок, на кој се разгледуваат фаворитите за претседателски кандидат изјави дека имаат одлична листа на разгледување на фаворити...

Се зголемува бројот на села со бактериолошки неисправна вода за пиење

Во Општина Кичево се подолг е списокот на селски водоводи и крајпатни чешми, каде што последните мостри потврдуваат дека водата бактериолошки е неисправна за...

Струмичанка измамена за 26.900 евра при купување на земјиште

Во СВР Струмица, вчера Б.Д. (61) од Село Баница пријавила кривични дела „измама“ и „лажно претставување“. Според пријавеното, во 2015 година била измамена за 26.900...

„Американски војник“ измамил штипјанка за седум илјади евра преку Фејсбук

Педесет и четири годишна жена од Штип пријавила дека била измамена за околу седум илјади евра, средства што ги уплатила на агенција како трошоци...

Црногорскиот Парламент гласаше „за“ прием на Северна Македонија во НАТО

Парламентот на Црна Гора денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. На седницата  присуствуваше претседателот на Собранието на Република Северна...

Македонски државјанин се удавил во Дубровник

Мртво тело на 30- годишен државјанин на Македонија е извлечено од морето во близина на Дубровник, пренесуваат хрватските медиуми. Полицијата врши увид во кој се...

ОЈО: Двајца скопјани осомничени за тешка кражба во Гостивар

Гостиварското Јавно обвинителство почна постапка против две лица, жители на Скопје, за кои постои основано сомнение дека извршиле тешка кражба во Гостивар. Како што соопшти...

Хрватскиот Сабор го ратификува Протоколот за НАТО

Хрватскиот Сабор денеска со 116 гласови „за“ и два „против“ го ратификува Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО. Гласањето го следеше и...

Истражна постапка против ловџија од Kичевско кој застрела сограѓанин

Основното јавно обвинителство Гостивар донесело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од кичевско за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело...