Дескоска: Барањето за екстрадиција ќе биде испратено најдоцна утре

Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски со пропратната документација треба да бидат испратени во Унгарија денеска или најдоцна утре -најави министерката за...

Грците со негативно мислење за Договорот од Преспа, за Заев и за Коѕијас

Негативно мислење за Договорот од Преспа, за македонскиот премиер Зоран Заев и за поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, имаат мнозинството Грци, според...

Дождот спас за плашицата во Студенчишкиот канал

Врнежите од дожд што ноќеска го зафатија охридскиот регион ќе ја подобрат неповолната хидролошката состојба што резултираше со драстично намалување на нивото на водата...

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На претходното рочоште беа читани...

Нови рочишта за „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“ и „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тортура”...

Продолжува судењето за убиството на Никола Саздовски

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиство на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Јавниот обвинител...

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите

Беспатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна...

Вучиќ: Груевски во Унгарија влезе преку Србија на Хоргош, немаше потерница

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот премин Хоргош. Вучиќ, во...

Облачно со врнежи од дожд и умерен југоисточен ветер

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд, во западните делови пообилни (локално над 40л/м2). Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската...

Миланов: Ви гарантирам дека МВР го има бројот од кој Груевски ми се јави

Адвокатот на Никола Груевски за дел од предметите во кој тој е обвинет, Еленко Миланов во вечерашното гостување на телевизија Телма откри дека Груевски...