28.4 C
Skopje
20.7.2019 - 19:48

Дедо Мраз пристигна на градскиот плоштад во Скопје

Најмладите скопјани заедно со своите блиски традиционално го пречекаа Дедо Мраз денеска на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје. Претходно во рамки на програмата беше изведена...

Кривичниот суд ги уважи жалбите на петмина баратели на амнестија

Одделот за Кривично полнолетни при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по добиени барања согласно Законот за амнестија на настаните од 27 април...

Откриен сторителот на убиството во населбата Даме Груев

Единица за насилен криминал при СВР Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.(25) од Скопје, поради основи на...

Една жена почина, а три лица се болни од лишманиоза во Штип

Почина 65 годиншна пензионерка од Штип од тропската болест лишманиоза, потврдуваат од Центарот за јавно здравје-Штип. Епидемиологот, Александра Србиновска вели дека состојбата со оваа болест...

Иванова подели пакетчиња на Детска клиника

 Сопругата на претседателот Ѓорге Иванов, Маја Иванова денеска на дечињата кои се лекуваат на Детската клиника им подели новогодишни пакетчињата, посакувајќи им колку што...

Битола доби сообраќаен полигон

На новиот полигон во Битола, денес за прв пат кандидатите полагаа за добивање на возачка дозвола, со што официјално по пауза од шест години,...

Ректорот на УКИМ: Наместо да ги штити студентите и Универзитетот, ревизорот го прави спротивното

Последниве денови во медиумите е присутен случајот на главниот внатрешен ревизор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, по тој повод се огласи...

Автобус удри во жена кај Железничка

Жена претпладнево е повредена кога во неа удри автобус кај Железничката станица во Скопје. Сообраќајката, како што изјавија од МВР за МИА, се случила на...

Бесплатен паркинг на 1 и 2 јануари на паркиралиштата на ПОЦ

Сите паркиралишта со кои стопанисува јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) на 1 и 2 јануари ќе бидат бесплатни. Од „ПОЦ“ информираа дека денеска...