15.1 C
Skopje
22.4.2019 - 22:39

Доставено барањето за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Претседателот на Собранието Талат Џафери до претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања го доставил барањето испратено од судот за одземање...

Почнува субвенционирањето за купување на електричен тротинет

Градските власти распишаа јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување електрични тротинети за 2018 година. Може да аплицираат сите жители на Град Скопје кои...

Пожар во затворот Шутка

Пожар избил во соба од затворско одделение во Казнено-поправниот дом „Шутка“ на улицата „Индира Ганди“ бб. Опожарени биле 15 квадратни метри. Од Територијалната пожарникарска бригада...

Дуетот Селимова-Желчески добитник на наградата за животно дело „3-ти Ноември“

Дуетот Кевсер Селимова и Ѓорѓи Желчески е добитник на наградата за животно дело Златна плакета, што општина Прилеп ја доделува по повод 3-ти Ноември,...

Заев, Димитров и Дескоска на средба со новата пратеничка група за уставните амандмани

Новата независна пратеничка група формирана од осумтемина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ кои гласаа „за“ пристапување кон уставни измени, денеска ќе...

Новата пратеничка група се вклучува во разговорите за нацрт-амандманите за Уставот

Претседателот на Собранието Талат Џафери на редовната понеделничка координативна средба ги информирал координаторите на пратеничките групи и потпретседателите на Собранието дека е формирана нова...

Еуростат: Македонците со пократок животен век од жителите на ЕУ

Очекуваниот животен век на просечен граѓанин на Македонија е 75,4 години, што е за 5,6 години пократко од жителите на ЕУ кои во просек...

МО: Нема повредени војници на АРМ во инцидентот со запалениот автобус

Во запалениот автобус, кој изутрината превезувал припадници на АРМ не е повреден ниту еден припадник на Армијата. Фирмата која што го врши превозот за...

Политички преструктурирања во очекување на амандманите

Паралелно со активностите на Владата за подготвувањето на амандманите, опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека има подготвено предлог-закон за амнестија за сите учесници во настаните на...

„Го сакам Водно“ бара итен прекин на изградбата на гасоводот на Водно

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ бара итно прекинување на активностите за изградба на гасоводот низ Водно заради, како што велат, загрозувањето на животот на...