17 C
Skopje
19.9.2018 - 3:53

Иванов оствари средба со италијанската министерка за одбрана Трента

Македонското интегрирање во евроатлантските структури ќе придонесе за стабилност, просперитет и отвореност на целиот регион, порача претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на средбата со министерката за...

Заев-Трента: Членството во НАТО обезбедува сигурност, стабилност и безбедна иднина за сите

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со италијанската министерката за одбрана Елизабета Трента, на која било разговарано за претстојниот референдум и идното членство на Република Македонија...

Туск на македонски јазик ги повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Пред 30 години ни се укажа можност и покрај верувањата на малкумина дека е невозможно нешто да се смени, ние ги мобилизиравме нашите пријатели...

Средба на Мицкоски со еврокомесарот Хан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, на која било разговарано за...

МВР: Приведените во близина на Владата, можат да пријават насилство од полицајците (видео)

И.Р и В.Р. кои утринава беа приведени на булеварот „Илинден“ во близина на Владата на Р.М. за нарушување на jавниот ред и мир, доколку имаат...

Трента-Шекеринска: Ова е клучен момент за Македонија

Ова е историски момент за Македонија што гледа кон иднината. Се базира врз Преспанскиот договор потпишан со Грција и треба да се реши само...

Берово со најниска стапка на криминал во Македонија

Изнаоѓање на одредени сообраќајни решенија за непречено користење на улиците во Берово, со цел да се излезе во пресрет на граѓаните беше главната тема...

Починат бездомник од Велес два дена нема кој да го погреба

Педесет и четиригодишен бездомник од Велес, кој вчера утрото починал на нервното одделение во велешката Општа Болница, речиси два дена нема кој до го...

ОЈО Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Јавното обвинителството Скопје поведе постапка за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење на службата“ против три лица, кои на 15 септември...

Новиот руски амбасадор Баздникин му ги предаде акредитивите на Димитров

Вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, Сергеј Баздникин, денеска ги предаде копиите на акредитивните писма на министерот за надворешни работи...