13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:30

Една прифатена и три одбиени тужби поврзани со изборите

Управниот суд досега постапувал по четири случаи поврзани со претседателските и предвремени избори за градоначалник на општините Охрид, Ново Село и Дебар, од кои...

Вториот ден на Велигден 29 април неработен за сите граѓани

Вториот ден на Велигден, според православниот календар, 29 април 2019 година, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за...

Масовна акција за чистење на дивите депонии во Скопје

Во Скопје наскоро ќе започне масовна акција за чистење на дивите депонии. Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ во соработка со градот Скопје на 24.4.2019, со...

Татко и син застрелани во атарот на село Слупчане

Татко и син се пронајдени мртви застрелани со огнено оружје во атарот на село Слупчане синоќа во 22. 40 часот, соопшти МВР. Полициски службеници од...

Ќе стане ли набргу улицата Босна и Херцеговина булевар

Откако првпат забрчија багерите да го означат почетокот на изградбата на булеварот Босна и Херцеговина, близу населбата Скопје Север, седум месеци мируваа. Од пред...

Пендаровски и Сиљановска во вториот круг, славеничка атмосфера и во СДСМ и во ВМРО-ДПМНЕ

Мирни изборен ден и еуфорична победничка атмосфера по гласањето во штабовите на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, е првичната оцена од вчерашниот прв...

Сообраќајка со смртни последици, загина мотоциклист

Сообраќајка со смртни последици се случи вчера на автопатот „Пријателство“, каде се судриле два мотоцикла и товарно возило влекач „МАН“ со полуприколка „Шмитз“, едниот...

Охриѓани новиот градоначалник ќе го бираат на 5 мај

Официјалните податоци што ги објави Државната изборна комисија во врска со одржаните предвремени избори за градоначалник покажуваат дека охриѓани идниот градоначалник ќе го добијат...

Викендов изречени 32 казни за зборување на мобилен

Мотоциклист загина, четири лица се тешко повредени, а 14 се здобиле со лесни телесни повреди, во 14 од вкупно 24 сообраќајки регистрирани изминатиот викенд...

На 5 мај ќе се соочат Пендаровски и Силјановска

Новиот претседател на Македонија ќе се избира во вториот круг, бидејќи ниту еден од тројцата кандидати на вчерашното гласање не освои мнозинство гласови од...