-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 3:11

Кривичен суд: Нема маратонско судење на обвинетите за насилствата од 27 април

Основниот суд Скопје 1 - Скопје денеска со соопштение реагира на, како што се наведува, зачестените обвинувања од бранителите на обвинетите во предметот поврзан...

Дедо Мраз ќе ги посети децата од скопската Клиника

Член од Тимот за спасување на планина на Црвениот крст маскиран во Дедо Мраз, денеска ќе се спушта по јаже и ќе дели подароци...

Реформските закони поминуваат лесно во Собранието

Според вицепремиерот Османи, постигнат е консензус меѓу власта и опозицијата за донесување на пакетот реформски закони за кои е потребна поддршка од две третини...

Искршен гробот на непознат муслимански светец во Охрид

Охриѓанец вчера ја искршил покривката од ќерамиди на Турбе-гробот на непознат муслимански светец спроти Хајдар Пашината џамија во Охрид. Од МВР соопштија дека во Полициската...

Сиљановска-Давкова: Изборите покажаа дека партиите одлучуваат кој ќе победи

Политиката во Македонија сè уште не е на идалното ниво на развојот, односно и натаму е во рацете на партиите и тие одлучуваат кој...

Отворена деветтата ликовна колонија „Љубанци 2019“

Општината Бутел ја отвори деветтата ликовна колонија „Љубанци 2019“, а заинтересираните ќе можат да ја посетат до 6 декември. Ќе можат да видат 28...

Апелација одлучува по жалбата на Јанкулоска за „Тенк“

Апелацискиот суд Скопје денеска треба да одлучува по жалбата на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за пресудата во случајот „Тенк“ на Специјалното...

Заев се сретна со делегација на бугарскиот Уставен суд

Премиерот, Зоран Заев, придружуван од министерката за правда, Рената Дескоска и генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски денеска се сретна со делегација на Уставниот...

Денот на трудот 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот 1 Мај (среда), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, од Министерството...

Македонија очекува екстрадиција, а Груевски азил

Груевски побарал политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, објавија вчера унгарските власти, кои отфрлија каква и да било инволвираност во неговото бегство. Шефот...