4 C
Skopje
18.11.2018 - 1:25

Поголем дел од Тетово без вода

Дефект на примарна водоводна мрежа, односно на една од главните цевки во Тетово, е причина да нема вода во поголем дел од градот. Јавното...

Судењето за „Титаник“ одложено за 16 август

Денешното судско рочиште за предметот на СЈО „Титаник“ е одложено за 16 август поради неприсуство на обвинетата Гордана Јанкулоска која, како што извести нејзината...

Син со нож го прободел својот татко

Битолчанец на 50-годишна возраст вчера бил прободен со нож од неговиот осумнаесетгодишен син при семејна расправија. Како што соопшти МВР, во 14:15 часот било пријавено...

„Киро Дандаро“ ќе ги печати гласачките ливчиња за 13 милиони денари

Државната изборна комисија го утврдува изгледот на гласачкото ливче за референдумот закажан за 30 септември, откако реши ливчињата за ги печати печатницата „Киро Дандаро“...

Викенд одбележан со брзо возење, казнети 117 возачи

Дваесет и четири лица се здобиле со полесни повреди во 15 од вкупно 23 сообраќајки случени во текот на изминативе два дена на подрачјето...

Членовите на ДИК дадоа свечени изјави

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска дадоа свечени изјави пред претседателот на Собранието Талат Џафери. Претседател на Комисијата е Оливер Дерковски, потпретседател Дитмире...

Aкција за вдомување бездомни кучиња во „Вардариште“

Во рамки на одбележувањето на Светскиот ден посветен на заштитата на животните - 4 Октомври,  ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје во периодот од 4...

Ќе останат ли балканските политичари сираци по заминувањето на Меркел?

Тешко е да се поверува оти во скоро време ќе бидеме сведоци на политичка клима во која домашните и регионалните политичари ќе дејствуваат одговорно...

Коѕијас попладне доаѓа во Охрид, ќе има работна вечера со Димитров

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Охрид ќе одржат нова средба. Од Министерството за...

Штрковите ќе бидат заштитен знак на Стојаково

Месната заедница од село Стојаково, општина Богданци, заедно со Македонското еколошко друштво, неодамна со помош на дрон направи снимање на сите гнезда со цел...