6 C
Skopje
14.11.2018 - 12:47

Капитулација на рати

Повторното споменување на варијантата за решение на спорот со Грција околу името преку меѓународен договор, принципот ерга омнес и потоа скалесто односно одложено менување...

Бобан Илиќ осуден на шест години, а таткото на Алмир доби шест месеци затвор

Основниот суд Куманово денеска ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и првообвинетиот Бобан Илиќ го прогласи за виновен  за тешки дела против безбедноста во сообраќајот и...

ТВ-дуелите се враќаат на сцена

Македонија наскоро ќе му стави крај на долгогодишниот недостиг од телевизиски соочувања на политичарите од највисоко ниво. Иако нема избори, поради актуелностите поврзани со наметнатиот...

Од струен удар почина 26-годишник

Околу 16.50 часот синоќа во Скопје, во куќа на улица „Прохор Пчински“ при собирање на кабел со макара Н.Б.(26) од село Рашче добил струен...

Воскреснува ли идејата за избор на претседател во Собранието?

Принципот на индиректен избор на претседател на државата, од страна на пратениците во Собранието, кој се промовира како нова идеја, сепак не е непознат...

Курублис: Штом ги затвори прашањата со Македонија и Албанија, Грција ќе стане регионална сила

Мислам дека начинот на кој владата, премиерот и министерот за надворешни работи го водат прашањето за името, на секаков начин го гарантира интересот на...

ФОТО: Архитектонско чудо во Кривичен суд!

Во новоизградениот Кривичен суд, на сите во око ни паѓа оваа нова архитектонска градба- тераса со прозорци без врата! Во овој нов објект има 25...

АПЕЛ ДО МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ

Длабоко разочарани од начинот на кој се водеа преговорите за името на нашата држава, Република Македонија, без државна стратегија, без политички и без национален...

Познатиот карикатурист Анджеј Краузе го илустрираше референдумот

Познатиот полски карикатурист Анджеј Краузе ја претстави ситуацијата поврзана со слабата излезеност на рефенредумот во Македонија, преку илустрација за британски „Гардијан“.

Македонија се става во вазалска положба кон Грција

Џејмс Петифер, професор на Одделот за историја на универзитетот „Оксфорд“ Статускво-ситуацијата не беше лоша, бидејќи многу врски во трговијата и во туризмот се развиваа добро....