-3 C
Skopje
18.1.2019 - 21:38

Облачно со повремени врнежи од снег

Облачно со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, кои ќе бидат позастапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен западен...

Вевчанските василичари најмногу инспирирани од промената на уставното име

Промената на уставното име беше најголема инспирација за вевчанските василичари, кои попладнево продефилираа низ вевчанските улици на годинашниот Вевчански карневал 2019. Покрај традиционалните зет, невеста,...

Димитров, Шекеринска, Османи: Ни се отвори патот за членство во ЕУ и НАТО

Македонија по децении уназадување конечно го отвори патот кон членството во НАТО и ЕУ, решавајќи го најголемиот надворешно-политички проблем, и отворајќи перспективи, беше истакнато...

Димитров: Добив уверување дека Грција ќе ја заврши работата со Преспанскиот договор

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, по денешната оставка на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, разговарал со неговиот грчки колега Јоргос Катругалос од...

Каменос: Пратениците од АНЕЛ нема да гласаат за доверба на Владата

Лидерот на Независни Грци (АНЕЛ), Панос Каменос, денеска на прес конференција јасно стави до знаење дека пратениците во неговата парламентарна група нема да гласаат...

Ципрас ја прифати оставката на Каменос и побара гласање доверба на Владата

Четири години имаме чесно партнерство ... иако дојдовме од различни политички семејства, рече денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, коментирајќи ја соработката на неговата партија...

Сончево со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во утринските и претпладневните часови по котлините со појава на магла. Утринската температура ќе...

Мицкоски: Заедно со претседателските да се одржат вонредни парламентарни избори

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција побара в понеделник да се распушти Собранието, информира МИА. Смета дека има доволно време да...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме,...

Можно ли е да се побие спогодбата со Грција?

Мачниот процес за рекомпонирање на двотретинското мнозинство за изгласување на уставните измени, барем до вчера, не го намали оптимизмот на премиерот Зоран Заев и...