Премиерот Заев побара оставка од директорот на затворот „Шутка“

Премиерот Зоран Заев денеска побара оставка од директорот на затворот „Шутка“ Ѓоко Котевски, по вчерашните два инцидента во дворот на оваа казнена институција, во...

Како Балканот реши балкански проблем

Спорот за името Македонија се влечеше безмалку три децении, станувајќи еден од најдолготрајните спорови од овој вид во блиската историја. За неупатениот набљудувач, можеби...

Дескоска: СЈО ќе се спои со ОЈО

Со новите два законски текста кои веќе се готови, Специјалното јавно обвинителство ќе биде дел од Основното јавно обвинителство, изјави министерката за правда Рената...

Регистрирани 2.943 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 11 февруари до 17 февруари), во државава се регистрирани 2.943 заболени од грип, што е зголемување за 31...

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе расправа за имунитетот на Вељаноски

Барањето за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Одделение за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд денеска ќе биде разгледано од...

Се бара заеднички кандидат за претседател, се оставаат можности и за други опции

Продолжуваат консултациите на премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со претставници на политичките партии за изнаоѓање кандидат прифатлив за граѓаните од сите етнички заедници...

Истрагата за „27 април“ од извршителите се префрла на организаторите 

По завршните зборови на извршителите на настаните во Собранието на 27 април 2017 година, истрагата полека се префрла на организаторите, Н.Г. , Т.В., М.Ј., С.Р....

Средба Заев-Кантоне: Честитки за реформските процеси, изразена поддршка за заедничка борба против корупцијата

Премиерот Зоран Заев заедно со директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми вечерва се сретна со претседателот на италијанската Национална антикорупциска управа Рафаеле...

Котевски: Ќе има истрага за инцидентот во затворот, ако има пропусти ќе има и...

Управата на истражниот затвор „Скопје“ уште вечерва ќе почне истрага согласно протоколите за работа за да испита дали е направен некаков пропуст и доколку...

Скопскиот градоначалник Шилегов во посета на Тирана

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, на денешната средба во Тирана со градоначалникот на албанската метропола, Ерион Велиај, разговараше за зајакнување на односите и размена...