-1.8 C
Skopje
18.1.2020 - 3:09

Во промет влегуваат новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари

Во Република Македонија од денеска во промет влегуваат новите полимерни банкноти од 10 и 50 денари. Со тоа книжните банкноти од 10 и 50...

БПЦ ја одби поканата за заедничко одбележување на илјадагодишнината од Охридската архиепископија

Претставници од Бугарската православна црква - Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи...

Македонија и Бугарија на заедничко поклонение во Рим во чест на „Св. Кирил“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со делегација на владини претставници како и претставници од Македонската православна црква и Римокатоличката Црква во...

Повеќе читање за третоодделенците

Има неколку програмски подрачја кога станува збор за мајчиниот јазик. За децата, со оглед на тоа дека на светско ниво сме меѓу последните држави...

Казнети 147 возачи под дејство на алкохол

Едно лице се здобило со тешки телесни повредни, а 28 се полеснo повредeни во 18 од 29-те сообраќајни несреќи регистрирани во изминатите три дена...

Попладне повторно не очекува локален дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне со локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Температурата...

ДУИ ги дефинира приоритетите за следните две децении

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) смета дека е успешен и ветувачки текот на преговорите со Грција и ги охрабрува властите храбро да...

Џафери ќе процени кога треба да го прати законот за јазиците до Службен весник

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вели дека законот за употреба на јазиците ќе го прати до Службен весник на РМ кога...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17 мај во Софија

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

„Та неа“: Договор сега, ерга омнес со грејс период

Постигнување договор сега и постепено комплетирање за две години се двете карактеристики на сценариото што се наоѓа на маса кое го објавува саботното издание...