23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:38

Коѕијас денеска пристигнува во Македонија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска треба да слета на меѓународниот аеродром Скопје во прва посета на земјата, по преименувањето на аеродромот, што...

Бесплатни обуки за напредни ИТ вештини за невработени

Започна вториот циклус бесплатни обуки за Java програмери и софтвер тестери, едни од најбараните профили на пазарот на трудот во ИТ индустријата. На проектот...

Повеќе зелени покриви, почисти бели дробови за Скопје

Во борбата со асфалтот и бетонот, зеленилото во Скопје како одамна да ја загуби битката. Зелените површини засекогаш исчезнуваат, а плодните обработливи земјишта се...

Повреден 22-годишен мотоциклист во Скопје

Мотоциклист е повреден вчера кога во него удрило возило на крстосницата од улицата „Лука Геров“ во општина Ѓорче Петров. - Во сообраќајната несреќа учествувале патничко...

МВР доби позитивна оценка за реформите и напредокот во УБК

Поддршка за досегашниот тек на реформите како и позитивна оценка за напредокот што е направен во рамките на Управата за безбедност и контраразузнавање денеска даде...

Најчести подароци за празниците

Празничната еуфорија ги растрча граѓаните, па едни побрзаа да купат подароци, други да набават разновидна храна за празничната трпеза. Најважно од сѐ беше навреме да...

Граѓаните одлучни против отворањето на казино во Мала Речица

Граѓанското движење „Против коцкање“ од Тетово на прес-конференција соопшти дека објектот за обложување во Мала Речица веќе интензивно се подготвува за отворање, и покрај одлуката...

Вработен во обложувалница во Кочани „затаил“ околу милион денари дневен промет

Во полицијата е пријавено кривично дело „затајување“ извршено од вработен во спортска обложувалница во Кочани. Според пријавата, на 4-ти месецов работникот во обложувалницата паричните средства...

Повторно метеж на улицата Бутелска, сега поради изградба на атмосферска канализација

Бутелчани и граѓаните што се упатуваат за влез или излез кон скопската општина Бутел никако да се спасат од сообраќајниот метеж. Ако претходно беше...

Дежурни пунктови за викенд ќе работат 24 часа за преглед на деца со симптоми...

Поради зголемениот број пациенти заболени од морбили, во три пункта во поликлиниките „Јане Сандански“, „Бит- пазар“ и „Ѓорче Петров“ има дежурни лекари секој работен...