9 C
Skopje
21.11.2018 - 5:30

Родител пријавил дека детето му било повредено во градинка

Двегодишно дете од Штип било повредено при престојот во градинка, според пријавата на родителот. Како што соопшти МВР, случајот во полиција вчера попладне го пријавил таткото на детето,...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17 мај во Софија

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

Неделава продолжува судењето за „Титаник“

Во Кривичниот суд во Скопје неделава продолжува судењето за предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Нови рочишта за „Титаник“ на СЈО се закажани за 16...

Во тек техничките подготовки за референдумот

По конституирањето на Државната изборна комисија (ДИК) и усвојувањето на Правилникот и Роковникот, продолжуваат техничките подготовки за претстојниот референдум закажан за 30 септември. Според Роковникот,...

На Криволак обука на војската на Црна Гора со поддршка на АРМ

На армискиот полигон „Криволак“ припадници на војската на Црна Гора, врз основа на планот за билатерална армиска соработка за годинава, од денеска до први...

Охриѓанец пронајден мртов на работно место

Пред објкетот на „Македонски Телеком“ во Охрид синоќа бил пронајден мртов 45- годишен охриѓанец, кој бил вработен во Агенцијата за обезбедување, која била задолжена...

Коѕијас денеска ќе ги потпише, а утре ќе ги прати писмата до ЕУ и...

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за денеска најави дека ќе ги потпише, а утре наутро ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО,...

Еден возач потешко и четири лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Еден возач се здобил со тешки телесни повреди, а четири лица сe полесно повредени во четири од вкупно 12 сообраќајни незгоди што изминатото деноноќие...

„Поткуп“ продолжува на 7 мај, во Судот пуштена целата снимка

На денешното рочиште во Кривичниот суд без присуство на јавноста беше пуштена целата  видео снимка поради која премиерот Зоран Заев се товари за примање поткуп. Ново...

Дијаспората може да одигра позитивна улога во евроатлантските интеграции

Во овој значаен период за Македонија, дијаспората може да претставува инклузивен сегмент и да одигра позитивна улога во евроатлантските интеграции на земјата, беше речено...