22.5 C
Skopje
26.6.2019 - 9:20

Каде се стапиците на патот до суштинската автокефалност?

Иако надежта за решение на децениското македонско црковно прашање е свртена кон Вселенската патријаршија, сепак јавноста очекува внимателност и голема мудрост од македонските владици во...

Македонија заглавена во пукнатината на ЕУ

По последниот состанок на министерскиот совет на ЕУ, на површина одново излегоа несогласувањата меѓу земјите-членки за проширувањето, но овој пат и за доделувањето датум...

Собранието го чека предлогот за новите министри

Премиерот Зоран Заев денеска се очекува до Собранието да го испрати предлогот за новите министри. Собранието за овој предлог ќе расправа наредната недела. Според последните...

Охрабрување и поконкретни резултати, побараа европските министри за членство во ЕУ

Амбасадорите од Германија и Франција дадоа поддршка, но и барања за реформи до месец октомври, со цел Македонија да добие датум за преговори за...

Сепак, ќе нема приемни тестови за упис во средните училишта

Приемно тестирање за запишување во средните училишта, сепак, ќе нема. Протестите пред гимназијата „Орце Николов“ кои траеја два дена завршија, со тоа што сите...

МОФ: Средношколците не смеат да бидат заморчиња за тестирање брзи решенија

Младински образовен форум (МОФ) изразува загриженост за спроведувањето на овогодинешното квалификационо тестирање на средношколците кое вчера беше најавено во три средни училишта. Квалификационото тестирање...

По спорот со Грција, пред Македонија и кипарското прашање?

По отворените закани за евентуална можност од ново вето од страна на Кипар кон земјите-аспиранти, кое е актуелно во јавноста, експертите се согласни дека...

Дали Атина и Брисел први го погазија Преспанскиот договор

Доколку се точни информациите дека Грција гласала воздржано во однос на доделувањето датум на Македонија, тоа значи дека нашиот јужен сосед го прекршил Преспанскиот...

ЕУ ги повторува грешките од минатото на Балканот

Една година по потпишувањето на Преспанскиот договор, кој „Фајненшл тајмс“ го нарекува еден од ретките дипломатски успеси на Балканот, Европската Унија (ЕУ) уште еднаш...

Европскиот сон на Макрон ја држи Македонија во заложништво?

Францускиот претседател Емануел Макрон се соочува со обвинувања оти ја држи Македонија „во заложништво“, со цел да го реализира сопствениот сон за поблиска интеграција...