3 C
Skopje
21.1.2019 - 21:40

Распоредот на силите во грчкиот парламент останува нејасен

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на Договорот од Преспа,...

Во Македонија утринските температури под нулата

Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум часот се измерени -18 степени, а најтопло е во...

Законот за спречување на корупцијата изгласан по итна постапка

Собранието со 81 гласа „за“ попладнево го донесе по скратена постапка Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, во рамки на денешната...

Северна Македонија го исполни својот дел од договорот, сега е ред на ЕУ

Ратификацијата на Преспанскиот договор во Скопје сигнализира нов почеток за Северна Македонија и за целиот регион на Западен Балкан. Двотретинското мнозинство за преименување на...

Ципрас: Нема брзи процедури за Договорот од Преспа

Нема да одбереме брзи процедури за Договорот од Преспа; имаме намера да биде информиран и последниот грчки граѓанин за аспектите на договорот; сметаме дека...

Што содржи Вербалната нота испратена од македонското МНР до Грција

Соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава, му рече вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас на лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, за...

Вселенската патријаршија чека амин од Ципрас и од Грчката црква

Зад затворени врати, на претстојната средба помеѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј, грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчкиот архиепископ Јероним, македонското црковно прашање ќе биде ставено...

По изгласаната доверба, грчката Влада се фокусира на Договорот од Преспа

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а...

Сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за утринска магла. Утринската температура ќе се...

Владата на Ципрас доби доверба од грчкиот Парламент

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „ЗА“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“. Како...