8 C
Skopje
20.1.2019 - 16:44

Во Струмица се фрлија два крста

Во осветените води на базенот „Аквариус“ во Струмица денеска верниците бараа два крста. Имено, откако по десетина минути верниците не успееја да го пронајдат фрлениот...

Што не сте знаеле за ноќниот живот во старо Скопје

„Ноќ. Пајтон. Господинот ја кажува адресата на хотелот. Дамата наивно гледа пред себе...“ Во доменот на елитната проституција во тоа време, клиентите, според договорот,...

Богојавление – Водици во Охрид

Варошанецот Иван Лотески беше најуспешен и меѓу неколкуте стотини верници го извади Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро го фрли митрополитот...

Кристијан Ниневски го фати светиот крст во Скопје

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата,...

Скопјанец со комбе излета од патот Кичево-Охрид

На магистралниот пат Кичево-Охрид, вчера во 8.30 часот товарно возило „Форд Транзит“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Б.(44) од Скопје, излетало од патот. Од...

Двајца наставника на часовите по физичко во одделенска настава

Револуционерен исчекор на Бирото за развој на образованието Ако наодите на овој пилот-проект покажат дека на овој начин со двајца наставника наставата е поуспешна, ако...

Скопје ноќеска најзагаден град во светот

Ноќеска еден час по полноќ Скопје бил на првото место меѓу градовите со најголемо аерозагадување во светот. Според мерењата на Специјализираната интернет страница за следење...

Христијан Митрески го фати крстот во Кичево

Младиот 21 годишен Христијан Митрески го извади крстот од осветените води во базенот на поранешниот Дом на АРМ во Кичево. Најпрво во црковниот храм...

Иван Лотески од Варош го извади Светиот крст од Охридското Езеро

Иван Лотески од охридската населба Варош беше најуспешен и меѓу неколкуте стотини верници го извади Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро...