13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:29

Променливо облачно време со засилен ветер

Времето во земјава аќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење на...

Прекин на водоснабдувањето во близина на Градски стадион

Корисниците од улиците „Ј.Х.Џинот“, „Благоја Страчков“, „8 Март“, „Ристо Шишков“ и објектите во близина на Градски стадион утре ќе имаат прекин на водоснабдувањето поради...

Пожар во Вардариште

Пожарникари со три противпожарни возила интервенираат во гаснење на пожарот што доцна попладнево изби во Вардариште во населбата Ново Лисиче. Од Противпожарната бригада наведоа дека...

ДИК: Излезеноста на вчерашните избори 41.85 отсто

На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија. Во Заклучокот за...

Првичните сознанија говорат дека во починатото лице во Демиркаписко е пукано со огнено оружје

Првичните сознанија на Обвинителството говорат дека во починатото лице во Демиркаписко, кое беше пронајдено во саботата навечер, е пукано со огнено оружје. Од Државното јавно...

ОЈО: Косовски државјанин обвинет за недозволена трговија со марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторил кривично дело „неовластено...

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Избори со мирен, уреден и транспарентен изборен ден

Вчерашните претседателски избори беа добро организирани, а гласачите слободно можеа да направат информиран избор меѓу кандидатите. Изборите беа спроведени добро. Фундаменталните слободи на собир...

Локални врнежи утре, од четврток потопло и нестабилно

Локални врнежи од дожд и засилен ветер од југоисточен правец, а од четврток повисоки температури и нестабилно време, најавуваат метеролозите за утре. Од среда, како...

Адвокатот на Чавков достави извод од катастарот на Халкидики

Адвокатот на осудениот поранешен директор на БЈБ, Митко Чавко, Сашко Дуковски, на јавна седница во скопскиот Апелационен суд за мерката притвор му достави извод...

Со садење цвеќиња учениците од Скопје го одбележаа Денот на планетата Земја

Учениците од ДСУ „Георги Димитров“ од отсекот хортикултура заедно со учениците од второ одделение од ОУ „Коле Неделковски“ денеска со садење на цвеќиња во...