25.8 C
Skopje
17.8.2019 - 19:32

Лажните вести се оружје на терористите

Мора да се изгради повторно доверба меѓу граѓаните низ цела Европа дека институциите функционираат добро, предупредуваат експертите Лажните вести се алатка на терористите и тиe...

Коѕијас: Без „ерга омнес“ нема решение

Ние правилно направивме што го отворивме прашањето за ерга омнес, можевме да раководиме со преговорите, а со тоа да бидеме блиску, за првпат толку...

Одложено рочиштето за „Титаник“

Повторно се одложи рочиштето за предметот „Титаник“, што е прв случај обелоденет од Специјалното јавно обвинителство(СЈО). Судијата Осман Шабани пред сите обвинети соопшти дека денешното...

Саборот на СПЦ ќе расправа за МПЦ-ОА

Пролетното заседание на Светиот архиерејски сабор на Српската православна црква(СПЦ), што викендот почна во Пеќката патријаршија, продолжува денеска во Белград, а меѓу темите е...

Шекеринска-Матис: САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО

Македонија и САД имаат цврсто стратешко партнерство. САД ги ценат чекорите кои Македонија ги презема кон НАТО и не сакаат да ја видат државата...

Синдикалците ги доставија барањата до Владата

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) Дарко Димовски денеска ги достави барањата на синдикалците до Владата на Република Македонија. Претходно, пред зградата на...

Заев: Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба

Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба, сплотени, да изградиме просперитетна, граѓанска држава, еднаква за сите, вели премиерот Зоран Заев во честитката...

Шекеринска во САД: Македонија го заслужи членството во НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска смета дека Македонија го заслужува членството во НАТО со својата посветеност и работа, како и дека поканата од Алијансата...

Синдикатите ќе го одбележат Меѓународниот ден на трудот со марш

Синдикалните организации во Македонија денеска се приклучуваат кон одбележувањето на 1 Мај - Меѓународниот ден на трудот којшто се слави во чест и сеќавање...

„Поткуп“ продолжува на 7 мај, во Судот пуштена целата снимка

На денешното рочиште во Кривичниот суд без присуство на јавноста беше пуштена целата  видео снимка поради која премиерот Зоран Заев се товари за примање поткуп. Ново...