4.4 C
Skopje
7.12.2019 - 13:57

Македонија во јуни ја посетиле 102.327 туристи

Во јуни годинава Македонија ја посетиле 102.327 туристи кои оствариле 243.175 ноќевања што е за 20,7 отсто повеќе туристи во споредба со истиот месец...

Дескоска: Владата ќе побара од Унгарија да ја повлече одлуката за азил

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е...

Ципрас ја прифати оставката на Каменос и побара гласање доверба на Владата

Четири години имаме чесно партнерство ... иако дојдовме од различни политички семејства, рече денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, коментирајќи ја соработката на неговата партија...

Глобалното затоплување најсериозна закана за човештвото

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ УРИВААТ РЕКОРДИ Научниците откриваат дека најтоплите периоди за две илјади години се случиле во 20 век и зафаќаат повеќе од 98 отсто од...

Што се крие зад француското „не“

Мноштво различни сценарија и хипотези беа пласирани деновиве од високи и добро информирани извори околу вистинските причини за француското противење за доделување датум за...

Меѓу партизаните, и над сто жени-борци херојски војувале и го ослободиле Скопје

Градот Скопје денеска одбележува 74 години од ослободувањето од фашистичката окупација, а по повод 13 Ноември ќе се одржат повеќе спортски, културни и хуманитарни...

Може ли да им веруваме на своите очи и уши?

Лажни видеоснимки наречени дип-фејк видеа стануваат нов глобален проблем. Извесно е дека ваквите апликации ќе стануваат сѐ подостапни за широките маси, па ќе биде...

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна затвор од две години,...

Димитров во Солун: Македонија е определена за добрососедски односи

Република Македонија е определена за градење добрососедска политика, истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров на четвртата четирипартитна средба на шефовите на дипломатиите на...

Вработени во УБК сведочат во „Трезор“, јавноста исклучена по барање на СЈО

Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Трезор“ односно набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при Управата за безбедност и контраразузнавање...