13 C
Skopje
25.9.2018 - 21:23

Македонија на 27 септември го започнува скринингот за почеток на преговорите со ЕУ

На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пристапување на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот и шеф на делегацијата на Македонија за преговори со ЕУ...

Георгиевски: Ако пропадне референдумот, остануваме БЈРМ

Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како прво, не верувам дека веќе ќе има храбри...

Иванов: На 30 септември нема да гласам

Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име, да не прифаќам идеи...

Сончево со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со умеренаоблачност и слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната...

Политичките авторитети во семејството Димитрови на различна бранова должина

Феномен на семејни политички спротивности во светлина на спогодбата со Грција Едно од најуспешните и најприсутни семејства во политичкиот живот во Република Македонија од времето...

Црн чад од кејот сé уште ги труе скопјани

Сѐ уште се шират облаци од чад со непријатна миризба од дивата населба на левата страна на Кејот на Вардар, спроти поранешната градска плажа....

Референдумска војна на социјалните мрежи

Таборот „За референдум“ ја има можноста за користење на поконвенционалните медиуми, од билборди, преку телевизии, па дури и да се снимаат кратки филмчиња, спотови,...

Макрон со видео порака до македонските граѓани: Верувам во иднината на земјата

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на   референдумот. Во неа тој вели дека договорот со Грција...

Привремен сообраќаен режим поради Европската недела на мобилноста

Поради одржување на активностите од Европската недела на мобилноста 2018, денеска од 10 до 14 часот за сообраќај ќе бидат затворени делови од улиците...

Сончево и топло време со мала облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала облачност. Утринската температура ќе се движи од шест до 14, а дневната од 25 до...