12 C
Skopje
25.9.2018 - 3:39

Полицаец нападнал заменик командир во Струмица

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против НД.(41) од Струмица, поради постоење основано сомневање дека сторил кривично...

Собранието без свои претставници за следење на работата на изборните органи на референдумот

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на...

Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша во изборот и разрешувањето на судии, рече министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи...

Димитров: Уставните измени се задача на Собранието

Уставните амнадмани не се напишани ниту се преговарани. Нив ќе ги формулира Собранието на Република Македонија со големо двотертинско мнозинство, со јавна дебата, со...

Дескоска: Антикорупциска да се оддели од политиката и да има поголеми надлежности

Воспоставување транспарентна постапка при изборот на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) и утврдување критериуми што ќе значат одделување на ДКСК...

Виничани се затруле со храна, хоспитализирани во болница

Седум лица од Виница кои се пожалиле на труење со храна се задржани на лекување во инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Од Здравствениот...

Трибина во Кичево: „Што е референдум и зошто треба да се гласа“

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде...

Судењето за „Тотал“ одложено за 3 октомври

Судењето за предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство се одложува за 3 октомври поради настаната промена на сопственичката структура на правното лице „Медијамакс“, кое...

Спорот за нашето име: црно петно на совеста на ЕУ

Преспанскиот договор, кој е составен дел и на референдумското прашање, го имаат прочитано исклучително мал процент граѓани. Од друга страна, апелите и од страна...

Тетово дел од Европската недела на спортот

Детската градинка Спортски центар во Тетово беше почентното место за активностите кои во градот ќе се одржуваат во рамки на Европската недела на спортот,...