14 C
Skopje
15.11.2018 - 14:03

Сијарто: Барањето на Груевски за азил е правно, а не политичко прашање

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски,...

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција на Груевски

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од...

Шест лица повредени во тешка сообраќајка во Скопје

Шест лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа во Скопје на крстосницата од булевар „Никола Карев“, улица „Самоилова“ и улица „Максут Садик“. Несреќата се случила...

Бура на социјалните мрежи по бегството на Груевски

Водачите на Шарената револуција најавуваат активирање на протестите доколку Груевски не биде вратен во земјата, додека експертската јавност смета дека со ваквиот негов потег...

Ако во Кина јагленот е исфрлен од употреба, кај нас скарите уште чадат

Според Светската здравствена организација, годишно околу 12,6 милиони луѓе умираат од еколошки здравствени ризици. Загадувањето на воздухот стана четврти највисок фактор на ризик за...

Османи: Македонија и Србија можат да си помогнат на патот кон ЕУ

Македонија и Србија можат една на друга да си помогнат на патот кон ЕУ, бидејќи Белград веќе има искуство со преговорите со Унијата, а...

Многу прашања, малку одговори

Последниот настан отвори мноштво предизвици за домашниот но и меѓународниот правен поредок. Во делот на правната регулатива се поставува прашањето какви мерки ќе превземат...

Куче надушка Македонец со 32 килограми канабис во Грција

Грчката полиција, со помош на полициското куче Хани, на грчката страна од граничниот премин Богородица (Евзони) во петокот напладне, уапсила 36-годишен странски државјанин кој...

Јанакиески од затвор донесен на судење за „Т.Н.Т“

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска од затворот „Скопје“ беше донесен во Кривичниот суд на ново рочиште за случајот „Т.Н.Т“ на...

„Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќта ја преминал македонско-албанската граница и илегално стигнал до Тирана, каде бил прифатен во унгарската Амбасада....