11.3 C
Skopje
7.4.2020 - 11:52

Шилегов ја презентираше студијата за заштита на парк-шумата Водно

Во присуство на претставници на стручната и научната јавност, на невладините организации, медиумите и заинтересираните граѓани денеска во салата на Советот на Град Скопје...

Заев: Создаваме услови да ги задржиме здравствените работници во земјава

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Собранието го образложи предлогот доктор Арменд Арслани да биде избран за заменик-министер за здравство во Владата. Заев посочи...

Лекарска комора: Да се презeмат најостри санкции против насилниците

Лекарската комора алармира дека во последниве два дена се случиле три инциденти на вербално и физичко насилство врз здравствени работници – Градска општа болница...

Заменет нееколошкиот систем за греење во училиште во Бутел

Општина Бутел денеска започна со имплементација и на третата мерка од Планот за чист воздух, која се однесува на замена на нееколошкиот систем за...

Kампања за заштита на животните во Зоолошката градина во Скопје

 „За здрави и среќни животни“ е кампања за подигнување на свеста кај посетителите, чија цел е да се спречат несовесните посетители да фрлаат храна,...

Средба на Џафери со претседателот на Државниот збор на Словенија, Дејан Жидан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со Делегација од Република Словенија, предводена од претседателот на Државниот збор Дејан Жидан, кој престојува во...

Спасовски: Ги отворивме вратите на МВР за квалификуваниот кадар од областа на безбедноста

Во Министерството за внатрешни работи, согласно нашите приоритети за кадровско, но и адекватно стручно екипирања на институцијата, после подолг период годинава се вработуваат триесетина...

Пендаровски: Можеме да ги задржиме младите, ако ги имплементираме вредностите на ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски во Нови Сад, учествуваше и се обрати на Регионалниот младински форум – претседателски панел. Осврнувајќи се на актуелната состојба на регионот,...

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново...

Извештајот од Советот на јавни обвинители стигна во Собрание

Извештајот на Советот на јавните обвинители со кој се бара разрешување на Катица Јанева стигна до Собранието утринава, објавија повеќе македонски медиуми. Претседателот на комисијата...